Układ krwionośny człowieka składa się z: 1. Serca - silny mięsień, który działa jak pompa, napędzając krew po całym ciele. Ma dwie komory oraz dwa przedsionki. 2. Naczynia krwionośne: Są to rury, przez które krew przepływa z serca do różnych części ciała i z powrotem. Dzielą się na trzy główne rodzaje: tętnice, żyły i naczynia włosowate. 3. Krew: płyn, który płynie przez naczynia krwionośne. Składa się z czerwonych krwinek (erytrocytów), białych krwinek (leukocytów), płytek krwi (trombocytów) oraz osocza (płynnej części krwi, która zawiera wodę, elektrolity, białka i inne związki) Krew dostarcza tlen i składniki odżywcze do komórek, usuwa odpady metaboliczne, przekazuje hormony i reguluje temperaturę ciała. Jest to kluczowy element utrzymania homeostazy organizmu.
Diagnozować schorzenia krwi można np. za pomocą zaklęcia flumine sanguis, które pozwala określić bieg krwi w żyłach, a więc także zidentyfikować potencjalny zator. Problemy związane z ciśnieniem krwi można zidentyfikować z pomocą magicznego stetoskopu, a bardziej skomplikowane problemy z pomocą okularów diagnostycznych.
A. Honeycott
Anna Brandon
Rok Nauki : I studencki
Wiek : 18
Czystość Krwi : 100%
Wzrost : 156
C. szczególne : Odznaka prefekta naczelnego na piersi i bransoleta Urqharta na ręce
Układ krwionośny człowieka zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych transportujących krew. Dzieli się on na obieg mały, zwany płucnym oraz obieg duży, czyli obwodowy. Naczynia krwionośne to tętnice (naczynia o grubej mięśniówce wyprowadzające krew z serca), żyły (naczynia doprowadzające krew do serca, posiadające zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi) oraz naczynia włosowate (cienkościenne naczynia, które umożliwiają wymianę substancji między krwią a zaopatrywanymi przez nie tkankami). Serce złożone jest z dwóch komór i dwóch przedsionków. Mały obieg krwi rozpoczyna się w prawej komorze, z której krew przepływa do płuc, gdzie zostaje natlenowana, by przepłynąć z powrotem do serca lewym przedsionkiem. Duży obieg krwi rozpoczyna się w lewej komorze, z której krew jest wyrzucana do aorty, by za pomocą jej odgałęzień doprowadzić krew do całego organizmu, by ostatecznie żyłami głównymi wrócić do prawego przedsionka. Zaklęciem, które ułatwia diagnostykę może być Flumine Sanguinis, które pozwala określić, jak w organizmie przebiega krew, a także Ex Iniecto, które można wykorzystać do pobrania krwi do badań. Przedmiotami przydatnymi w magicznej diagnostyce są okulary dopplerowskie oraz stetoskop magiczny.
Układ krwionośny jest najbardziej dramatycznym ze wszystkich układów człowieka, a ponad to niezwykle istotnym - jak wiadomo, krew jest bardzo cenną substancją o silnym ładunku magicznym. W prawidłowym stanie jest to układ zamknięty, a jego otwarcie jest jednym ze schorzeń, zwykle powstającym w wyniku urazu. Niekorzystne są również zatory, ponieważ zablokowanie naczynia krwionośnego może prowadzić do trwałego upośledzenia zdrowia lub nawet śmierci. Schorzenia takie można zbadać okularami dopplerowskimi. Prócz naczyń krwionośnych, czyli tętnic, żył i naczyń włosowatych, układ krwionośny tworzy również serce. Serce z kolei jest elementem na wskroś przepełnionym romantyzmem. U zwierząt może ono stanowić cenny surowiec do rdzenia różdżki, jak na przykład popularne serce smoka. U ludzi jest to narząd pozbawiony kości stworzony do miłości. I to właśnie powinno być jego główną funkcją. Prócz niej zajmuje się aktywnością dużo bardziej przyziemną, czyli pompowaniem krwi. Jest to czynność niezbędna do życia i niezależna od naszej woli, podlegająca pod układ autonomiczny. Stąd bardzo znamienne określenie "moje serce bije dla ciebie". Oznacza ono, że nasze życie jest uwarunkowane miłością do drugiej osoby. Do słuchania tonów serca służy magiczny stetoskop, niestety jednak nie da się nim sprawdzić, dla kogo bije serce badanego pacjenta.