C. szczególne : Blizna u dołu brzucha oraz niewielka blizna na ręce, blizny na piersi po jadzie akromantuli, ciemnogranatowe blizny na lewym ramieniu; obrączka z czarno-zielonej muszli; runa agliz na lewym nadgarstku
Rośliny są wykorzystywane zarówno przez czarodziejów, jak i mugoli od dawien dawna. Nie sposób wyobrazić sobie świat bez miodu, bawełny, mebli i wielu, wielu innych rzeczy. Chciałabym zacząć mój esej od usystematyzowania podstawowych informacji. Wyróżnia się kilka kategorii, w których “używa się” roślin, mianowicie istnieją rośliny spożywcze, przyprawowe, ozdobne, używkowe, pastewne i wiele, wiele innych. Zdecydowałam się na krótkie opisanie trzech roślin, bez których ciężko wyobrazić sobie dziś świat. Pierwsza z nich to rośliny rodzaju Nicotiana z gatunku psiankowatych. Wytwarza się z nich produkty używkowe, mianowicie tytoń. Istnieje szereg gatunków, które uprawia się do produkcji produktów tytoniowych. Zalicza się do nich między innymi tytoń szlachetny, oskrzydlony czy bakum. Roślina ta pierwotnie rosła w Ameryce Południowej, Północnej i w Australii. Warto jednak mieć na uwadze, że oprócz popularnego zastosowania, rośliny tego typu stosuje się również jako nawóz ze względu na działania grzybójcze i owadobójcze. Drugą rośliną, bez której trudno jest mi wyobrazić sobie świat jest… burak, ewentualnie cukrowiec lekarski. To pierwsze to Beta a drugie z kolei po łacinie nazywa się Saccharum officinarum. Burak należy do rodziny szarłatowatych, wywodzi się przede wszystkim z południowej Europy. Z jego korzeni, które mają w sobie wiele sacharozy uzyskuje się cukier buraczany, czyli ten biały. Jednak więcej cukru uzyskuje się z trzciny, to znaczy cukrowca lekarskiego. Roślina ta pochodzi z Nowej Gwinei, przyjmuje się że ponad 60% światowej produkcji cukru bierze się właśnie z niej. Ostatnią rośliną, o której chciałam wspomnieć jest mandragora (Mandragora officinarum). To z dojrzałych osobników rośliny tego gatunku można przyrządzić eliksir, który jest w stanie pomóc spetryfikowanym osobom. Jednak trzeba przy niej bardzo uważać, szczególnie przy przesadzaniu bo wyrwana z ziemi bardzo głośno krzyczy. Jej wrzask jest uporczywy do tego stopnia, że podobno w bitwie o Hogwart wykorzystywano ją przeciw śmierciożercą.
Łączę wyrazy szacunku Valerie Lloyd
Elaine Morieu
Rok Nauki : VII
Wiek : 17
Czystość Krwi : 0%
Wzrost : 165 cm
C. szczególne : fioletowe paznokcie, charakterystyczny zapach perfumy(mieszanka cytryny, mandarynki, konwalii, jaśminu i drzewa sandałowego)
Rośliny użytkowe to wszystkie, które wykorzystywane są przez człowieka do celów gospodarczych. Źródło pozyskiwania nie ma znaczenia, bowiem można je znaleźć zarówno w postaci dzikiej, jak i hodowlanej. Można je podzielić na wiele podtypów, zależnie od tego, do czego są wykorzystywane. Do najczęściej używanych, zapewne zarówno w świecie czarodziejów i mugoli, możemy zaliczyć grupę roślin leczniczych, używkowych i przyprawowych, warzywnych i owocowych. W swojej pracy skupię się bardziej na dwóch pierwszych grupach. Do grupy roślin leczniczych zaliczamy te, które używamy do sporządzenia eliksirów leczniczych oraz takie, które w surowej lub nieco przetworzonej postaci stosujemy doustnie. Przykładem może być mięta pieprzowa, która jest składnikiem wielu eliksirów leczniczych, można ją zaparzyć i zrobić przez to herbatę skuteczną na problemy z układem pokarmowym, albo po prostu zjeść. Inni dość znany przykład, aloes, zależnie od swojej odmiany i sposobu przetworzenia, może być stosowany w eliksirach(szkiele-wzro), maściach, kremach, albo zwykłych napojach do picia. Rośliny używkowe to wszelkiej maści rośliny, z których tworzone są, jak nazwa wskazuje, używki. Herbata, kawa, piwo, wino, narkotyki - wszystko to powstaje z tej grupy roślin. Dość popularne winogrono może być zarówno użyte do stworzenia soku owocowego jak i wina. Cała rodzina herbatowatych używana jest do stworzenia przeróżnych herbat, czarną, czerwoną, zieloną i jeszcze wiele innych odmian. Przy tej grupie należy zwrócić uwagę na fakt, że przedawkowanie substancji z nich wytworzonych, może być szkodliwe dla naszego zdrowia.
Z wyrazami szacunku, Elaine Morieu
Terry Anderson
Rok Nauki : VI
Wiek : 16
Czystość Krwi : 0%
Wzrost : 173 cm
C. szczególne : mocny szkocki akcent, piegi na całym ciele, kilka pryszczy na twarzy, niedawno przeszedł mutacje
Nie mógłbym się nazywać Szkotem, gdybym na zadanie o roślinach użytkowych nie napisał o zbożach, z których produkuje się nasz główny produkt eksportowy. Bez większego wstępu, poniżej załączam pracę domową.
Rośliny Użytkowe – to pojęcie zbiorowe oznaczające grupę roślin, które wykorzystuje się do wielu różnorakich celów. Mogą to być zarówno rośliny uprawne jak i rosnące dziko. Rośliny uprawne można podzielić na podgrupy ze względu na zastosowanie – są to między innymi rośliny lecznicze, kosmetyczne, kauczukodajne, włóknodajne, gumodajne, oleiste, ale także najzwyklejsze warzywa i owoce czy wspomniane już przeze mnie zboża.
Zboża – grupa roślin uprawnych z rodziny trawiastych charakteryzująca się wysoką zawartością skrobi. Zboża wykorzystuje się przede wszystkim w celach konsumpcyjnych (wyrób mąki), ale znajdują one także zastosowanie w chowie zwierzęcym (pasza), a także w przemyśle (piwowarstwo, gorzelnictwo). Do najbardziej rozpowszechnionych produktów zbożowych należą: wspomniana już mąka (różne rodzaje), wszelkiej maści kasze, ryż, płatki śniadaniowe oraz syrop glukozowo-fruktozowy (popularny słodzik). Warto nadmienić, że obróbka zbóż jest procesem odpowiadającym zasadzie zero-waste, ponieważ niewykorzystane części rośliny często znajdują zastosowanie w innej gałęzi przemysłu.
Przykładem rośliny użytkowej może być oczywiście jęczmień wykorzystywany między innymi do produkcji whisky (w postaci słodu jęczmiennego), kasz (kasza jęczmienna) oraz w piwowarstwie (razem z chmielem).
Z wyrazami szacunku, Terry Anderson
Marcella Hudson
Rok Nauki : I studencki
Wiek : 18
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 1.67 m
C. szczególne : piegi na całej twarzy, gęste brwi, rumiane policzki i pomalowane usta
Rośliny użytkowe to rośliny wykorzystywane przez człowieka w celach gospodarczych. W zależności od ich zastosowania dzieli się je na, chociażby skrobiodajne, cukrodajne, żywicodajne, lecznicze czy kosmetyczne. Oczywiście nie wymieniłam wszystkich kategorii, myślę, że to zbędne. Bardzo się ucieszyłam, że w swojej pracy mogę wykazać się wiedzą również zakresu roślin niemagicznych, dlatego na tym pierwszym chciałabym się skupić. Postaram się podać przykłady kategorii roślin użytkowych, które wymieniłam powyżej. Tak więc, jak sama nazwa mówi, skrobiodajne są to rośliny, które zawierają skrobię, czyli złożony węglowodan, ma on szerokie zastosowania, na przykład występuje w diecie człowieka. Pod wpływem wody pęcznieje i w ten sposób daje poczucie sytości po spożyciu. Występuje głównie w kukurydzy, ziemniakach, ziarnach zbóż. Rośliny cukrodajne również wykorzystuję się w przemyśle spożywczym. Główne z nich to trzcina cukrowa i buraki cukrowe. Żywicodajne mają swoje zastosowanie, chociażby w farmakologii jako lekarstwa lub składniki do produkcji lekarstw, tworzyw sztucznych czy kosmetyków. Pozyskuje się z drzew takich jak sosna, ogólnie iglastych, choć nie tylko. W kolejnej części pracy chciałabym podać przykłady roślin magicznych, które stosuje się w lecznictwie. Chociażby krwawe ziele wykorzystywane w eliksirze spokoju albo księżycowa rosa, w eliksirze detoksykującym. Kora z drzewa wiggen jest za to jednym z głównych składników eliksiru regenerującego zdrowie. W kosmetyce za to roślina taka jak dyptam wydziela ona dużo olejków eterycznych, ma swoje zastosowanie w tej dziedzinie. Języcznik Migocący jest kolejnym przykładem roślin kosmetycznych, chociaż stosuje go też w eliksirowarstwie. Roślina ta wytwarza drobny pyłek, który unosi się nad całą rośliną, tworząc niewielkie spirale. Nasze oko jedynie jest w stanie wypatrzyć lekkie migotanie, przynosi mi to na myśl brokat. Mam nadzieję, że podane przykłady niemagiczne, jak i magiczne roślin użytkowych, chociaż odrobinę wyczerpują temat tego eseju. To bogaty temat na kilka esejów czy też książek. Myślę, że zawarłam w mojej pracy, to co profesor chciał, aby zostało przekazane.
z uszanowaniem, wychowanka domu Roweny Ravenclaw, uczennica VII roku Marcella Hudson
Wilkie Marrok
Rok Nauki : I studencki
Wiek : 21
Czystość Krwi : 90%
Wzrost : 182.5
C. szczególne : Blizny po pełniach, tatuaże, gdy może i jest ciepło - chodzi boso, zapach mięty, lekko warczący sposób mówienia, śmiech podobny do szczeknięć
Ze względu na komplikacje po pełni rozpocząłem rok szkolny z opóźnieniem, przez co również ominąłem Pana lekcję o roślinach użytkowych. Nie chciałabym jednak tracić okazji do poszerzenia swojej wiedzy z Zielarstwa, więc nie tylko proszę Pana o listę zagadnień, które powinienem nadrobić, ale mam również nadzieję, że zaliczy mi Pan esej, który dotyczyć będzie ziół znanych mi jeszcze z Luizjany, nie Europy.
Najważniejszym ziołem w mojej kulturze jest mięta, dlatego też to właśnie od niej chciałbym rozpocząć swoją listę najważniejszych roślin użytkowych, które poznawałem dorastając w Rezerwacie Wilkołaków w Luizjanie i to jej chciałbym poświęcić najwięcej uwagi. Można wyróżnić ponad dwadzieścia gatunków mięty, jednak najbardziej popularnymi gatunkami pozostają mięta pieprzowa (Mentha piperita) oraz mięta zwykła (Mentha spicata), które można znaleźć rosnące przed każdym domem w rezerwacie. Mięta wyrosnąć możne w różnych warunkach, nawet na suchych stepach, jednak wilgotne podmokłe tereny mokradeł rezerwatu uznawane były za niezwykle dla niej korzystne. Podejrzewam, że to właśnie sprzyjające tereny i ilość wypełniającej rezerwat magii doprowadziły do tego, że mięta na terenach Luizjany zyskała na magicznej sile, dzięki czemu wykorzystywana była nie tylko w kuchni i ziołolecznictwie, ale także jako rdzenie do naszych różdżek i podstawowy element wszelkich ochronnych rytuałów. W mojej kulturze wierzymy również, że to codziennie pite napary z ziół na bazie mięty pomagają nam oczyścić umysł w czasie pełni. Obawiam się jednak, że tutaj mięta nie posiada takiej siły magicznej, co tłumaczy znacznie osłabienie mojej różdżki po przeniesieniu się do Londynu. Drugą rośliną, którą chciałbym wyróżnić jest szałwia (Salvia officinalis), której zapachem zawsze wypełniony był mój dom. Najpopularniejszym zastosowaniem szałwii jest napar leczniczy na gardło, jednak w moim domu szałwia służyła również jako dodatek do gulaszy i kąpieli. Równie ważny był dla nas Rozmaryn (Rosmarinus officinalis), który oprócz zastosowania kulinarnego oraz przeciwbakteryjnego/przeciwzapalnego świetnie odstraszał od naszego domu wszelkie owady, których na bagnach nigdy nie brakowało. Roślinami użytkowymi nie są jednak oczywiście jedynie zioła wykorzystywane w kuchni czy lecznictwie, a również na przykład wszelkie zboża, warzywa, owoce, ale i przerabiane na meble drzewa. Niemożliwym byłoby wymienienie ich wszystkich, jednak ze względu na swoją historię wyróżnić chciałabym także trzcinę cukrową, na której plantacji pracowałem. Trzcinę cukrową wykorzystać można nie tylko do produkcji cukru czy melasy, ale również alkoholu, mebli czy nawet papieru i tkanin.
Wilkie Marrok Slytherin, I rok studencki
Mina Hawthorne
Rok Nauki : II studencki
Wiek : 20
Czystość Krwi : 90%
Wzrost : 172cm
C. szczególne : rozsiane po ciele tatuaże, kolczyk w nosie, na środkowym palcu prawej ręki zawsze nosi pierścień Atlantów, który przykrywa krwawy znak, praktycznie zawsze towarzyszy jej blady pyton królewski imieniem Faust
samo określenie 'rośliny użytkowe' może kryć w sobie niezwykle wiele znaczeń. Oznacza to bowiem rośliny, które wykorzystuje się w jakimś konkretnym celu, a nie jedynie hoduje w ogrodach czy domach dla ich walorów estetycznych. Spośród roślin użytkowych możemy wyłonić chociażby rośliny lecznicze, które używane są powszechnie w medycynie do leczenia różnych dolegliwości. Takim przypadkiem może być dla przykładu rumianek, który posiada właściwości przeciwzapalne i łagodzące przez co zaleca się zarówno picie go jak i stosowanie okładów z rumianku. Innym rozumowaniem roślin użytkowych mogą być te, które można zastosować w kuchni lub w czasie warzenia eliksirów. Tutaj doskonałym przykładem byłyby chociażby bazylia, której używa się do wzmocnienia smaku potraw oraz jemioła, której jagody są używane w wielu przepisach eliksirowarskich. Ostatnią kategorią są oczywiście rośliny używane do wytwarzania wszelkiego rodzaju produktów. Tutaj można wymienić dla przykładu pięciotrzcinę powszechnie używaną w lutnictwie do wytwarzania strun instrumentów ze znajdujących się w jej łodygach włókien czy też konopie, z których powroźnicy wykonują liny. Osobiście zaliczyłabym też do tej kategorii także takie rośliny jak chociażby tytoń, który po ususzeniu wykorzystywany jest do produkcji tabaki czy też papierosów oraz szałwię, którą można wykorzystywać jako kadzidło.
Z poważaniem,
Wilhelmina Hawthorne
Kida A. Thakuri
Rok Nauki : VII
Wiek : 18
Czystość Krwi : 90%
Wzrost : 168
C. szczególne : Bardzo długie, sięgające do kolan kruczoczarne włosy, zwykle w celu wygody spięte w gruby warkocz lub koka.
Poniżej przesyłam esej na temat roślin użytkowych:
Rośliny użytkowe stanowią nieodłączną część naszego życia od tysiącleci. Dostarczają nam pożywienia, leków, materiałów budowlanych, tekstylnych i wiele innych korzyści. W tym eseju przyjrzymy się różnym roślinom użytkowym, ich przykładom oraz zastosowaniom.
Jedną z głównych grup są rośliny przeznaczone do spożycia i wytwarzania żywności: Zboża, takie jak pszenica, ryż, kukurydza i jęczmień, stanowią podstawę diety ludzi na całym świecie. Pszenica jest używana do produkcji chleba, makaronu i innych produktów piekarniczych, ryż jest głównym składnikiem dań azjatyckich, a kukurydza służy do produkcji mąki, oleju i pasz dla zwierząt. Drzewa owocowe, gdzie przykładem mogą być avalońska jabłoń, soet, gruszki, pomarańcze, cytryny i wiele innych owoców, dostarczają nam bogate źródło witamin, minerałów i błonnika, stanowiąc zdrową część naszej diety. Rośliny strączkowe, takie jak groch, fasola, soja i ciecierzyca, są bogatym źródłem białka i stanowią ważne źródło odżywienia dla ludzi i zwierząt. Rośliny oleiste, wśród których najczęściej wykorzystywane są rzepak, słonecznik i oliwka, dostarczają olejów roślinnych, które są wykorzystywane w kuchni i przemyśle spożywczym. Warzywa, takie jak marchewki, pomidory, brokuły, szpinak i wiele innych, stanowią kluczowy składnik naszej diety, bogate w witaminy, minerały i błonnik, wspierając zdrowie, a rośliny przyprawowe, takie jak bazylia, oregano, rozmaryn i koper, nadają smak potrawom i służą jako źródło naturalnych substancji aromatycznych.
Drugą główną grupą są rośliny wykorzystywane do innych celów niż spożywcze. Wśród nich możemy wyróżnić rośliny lecznicze, takie jak księżycowa rosa, aloes i nagietek, znajdują zastosowanie w medycynie tradycyjnej i alternatywnej. Rośliny włókniste, takie jak konopie, bawełna i len, dostarczają włókien roślinnych, które są wykorzystywane do produkcji tkanin, lin i innych materiałów. Rośliny drewna, takie jak sosna, dąb i buk, dostarczają drewna wykorzystywanego w budownictwie czy produkcji mebli, ale również są niezaprzeczalnie niezastąpione w tworzeniu różdżek. Rośliny ozdobne, takie jak róża, fruwokwiat, tulipan i chryzantema, są uprawiane dla estetycznego piękna i często wykorzystywane w dekoracji ogrodów i wnętrz.
Rośliny użytkowe odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym życiu, dostarczając nam pożywienia, surowców, leków i innych potrzebnych produktów. Ich różnorodność i wszechstronność sprawiają, że są niezwykle cenne dla ludzkości.
Roślinami użytkowymi są tak właściwie wszystkie rośliny, choć nie każdą człowiek wykorzystuje. Niech za przykład posłużą szeroko pojętej chwasty. Nie jeden czy mugol czy czarodziej próbuje pozbyć się ich ze swojego ogródka, nie zdając sobie sprawy z właściwości tych roślin i ich pożytku, gdyż w większości są to roślinę lecznicze. Chociażby koniczyna czerwona, zwana też koniczyną łąkową - rozmnaża się szybko, rośnie gęsto, psując idealne trawniki, w tym święte murawy boisk do Quidditcha. A jednak mającą działanie wykrztuśne i rozkurczowe, ma korzystny wpływ na układ pokarmowy. Można ją stosować zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Drugim przykładem niech będzie mniszek lekarski. Można z niego zrobić miód i podawać w trakcie przeziębienia, zanim sięgnie się po eliksir pieprzowy. Jest dobry na bóle gardła, a także jego sok przyspiesza gojenie ran i podobno zapobiega bliznom. Tego jednak nie jestem pewien, sam korzystałem z niego jedynie pod postacią miodu w trakcie niezbyt poważnych chorób. Trzecim chwastem, jaki tolerujemy w naszym ogrodzie, a który inni wycinają bezmyślnie jest rumianek lekarski. Stosowany jako roślina ozdobna, ale również jako lecznicza, czy używana w kosmetyce. Napar z niego ma działanie uspokajające i choć daleko mu do eliksiru spokoju, może być pomocny w pierwszym stadium nerwicy, ale nie zalecałbym go dla półwil, jako formę wyciszenia. Jestem zdania, że roślinami użytkowymi, jest większość, jak nie wszystkie rośliny, jakie nas otaczają, gdyż każda może być do czegoś wykorzystana i użyta. Każda z nich może być dopisana do kategorii roślin warzywnych, zbożowych, sadowniczych, oleistych, leczniczych, kosmetycznych, kauczukodajnych, gumodajnych, włóknodajnych, pastewnych. Podane przeze mnie przykłady to jedne z wielu roślin, jakie zwykłem obserwować z okna domu i których działanie przedstawiano mi od małego.
Jamie Norwood II studencki, Slytherin
Harmony Seaver
Rok Nauki : VII
Wiek : 18
Czystość Krwi : 75%
Wzrost : 156 cm
C. szczególne : Wiecznie obecny, promienny uśmiech (SeaverSmile™). Często chodzi z łyżwami przewieszonymi przez ramię. Bransoletka z charmsami. Tatuaż na lewym przedramieniu - fiolka zamknięta zwojem, z którego wypływa syrenka, otoczona falami. Blizna w kształcie kluczy nad sercem.
Rośliny użytkowe to rośliny wykorzystywane przez człowieka do celów gospodarczych, pozyskiwane są z upraw lub stanu dzikiego. Można je dzielić ze względu na zastosowanie rośliny na mniejsze grupy, do jakich można zaliczyć między innymi skrobiodajne, cukrodajne, białkodajne, oleiste i o tyle wiele więcej, że mogłabym samymi tymi definicjami zapełnić całą pracę, dlatego pozwolę sobie ich wszystkich nie wypisywać, a jedynie zaznaczyć, iż takowe istnieją. Do magicznych roślin użytkowych można zaliczyć mandragorę. Jest to bylina z rodziny psiankowatych rosnąca do trzydziestu centymetrów wysokości, a jej korzeń potrafi być dwa razy dłuższy. Dorosły korzeń mandragory używany jest do przygotowania leku na spetryfikowanie. Z kolei duszona mandragora używana jest do tworzenia wielu eliksirów i antidotów. Do niemagicznych roślin użytkowych można zaliczyć brzozę brodawkowatą. Brzoza posiada bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle drzewnym, papierniczych, węglowym a także spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Surowcem leczniczym brzozy są jej liście, kora, pąki oraz oczywiście sok z brzozy. Sok z brzozy posiada charakterystyczny słodkawy smak. Do najważniejszych właściwości leczniczych brzozy możemy zaliczyć: działanie moczopędne, napotne, poprawiające przemianę materii, odkażające oraz wzmacniające. Innym rodzajem rośliny użytkowej, tym razem nie leczniczej a miododajnej może być lucerna siewna. To jednak nie jej jedyne zastosowanie, gdyż jest też rośliną białkodajną, z tego względu już od starożytności wykorzystywana była ważną rośliną pastewną. Jest jeszcze wiele innych grup zastosowania roślin użytkowych i o wiele więcej samych tych roślin, myślę jednak, że już sam zakres od leczniczych po pastewne pokazuje, jak obszerna jest skala ich zastosowania.
Z wyrazami szacunku, Harmony Seaver VII klasa, Gryffindor
Marcella Hudson
Rok Nauki : I studencki
Wiek : 18
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 1.67 m
C. szczególne : piegi na całej twarzy, gęste brwi, rumiane policzki i pomalowane usta
Przesyłam pracę domową, którą profesor zadał po ostatniej lekcji!
Bazylia
Kulinarnia:
Świeże liście bazylii, ze względu na wyrazisty smak i charakterystyczny zapach, dodaje się do sałatek i zup. Można również nacierać nią mięsa przed dalszym przyrządzaniem. Używa jest także do aromatyzowania octu winnego i oliwy z oliwek.
Hodowanie:
Bazylia uwielbia ciepło i dlatego najlepiej sadzić ją w słonecznym i ciepłym miejscu. Zaczynamy od wypełnienia ⅓ doniczki ziemią do sadzenia. Resztę doniczki wypełniamy ziemią do wysiewu. Wyrównujemy górną warstwę ziemi, podlewamy ją i sprawdzamy, czy jest wilgotna. Wsypujemy nasiona bazylii do doniczki. Przykrywamy je cienką warstwą ziemi i ostrożnie podlewamy wodą z butelki z rozpylaczem. Pamiętamy, aby nie przysypać ich zbyt grubą warstwą ziemi. Bazylia potrzebuje odpowiedniej ilości ciepła i światła, dlatego stawiamy doniczki w przeznaczonym do tego miejscu, które zapewni nam dobre warunki. Zwracamy też uwagę czy gleba jest wilgotna, nie można przelać! Regularnie podlewać. Gdy siewki osiągną wysokość około 5 centymetrów, można zacząć dodawać do wody, którą się podlewa, płynnego nawozu. Bazylia potrzebuje więcej składników odżywczych niż inne podobne do niej zioła. Nasza roślinka czuje się dobrze w osłoniętych miejscach, takich jak szklarnia, oranżeria lub przeszklony balkon. Jeśli chcemy uprawiać bazylię na zewnątrz; upewniany się, że temperatura nie jest niższa niż 15°C. Jeśli w ciągu dnia jest ciepło, ale w nocy wciąż chłodno, na noc przenosimy rośline do pomieszczenia.
Wawrzyn Szlachetny (drzewko laurowe)
Kulinarnia:
Liść laurowy, ze względu na gorzkawy aromat, jest cenną rośliną przyprawową wykorzystywaną zwłaszcza w kuchni śródziemnomorskiej. Świetnie komponuje się z daniami mięsnymi, rybnymi oraz jako dodatek do dań z soczewicą czy fasolą.
Hodowanie:
Drzewko laurowe wymaga osłoniętego od wiatru (nie znosi przeciągów), słonecznego i ciepłego stanowiska. Najlepiej rozwija się w pojemniku nieco za ciasnym, wypełnionym żyznym i przepuszczalnym podłożem o odczynie obojętnym. Co 2-3 lata roślinę należy przesadzić lub przynajmniej wymienić wierzchnią warstwę ziemi na świeżą. Wawrzyn potrzebuje częstego (co 2-3 dni) podlewania w sezonie wiosennym i letnim. Ziemia w donicy powinna być zawsze wilgotna. Aby ułatwić sobie utrzymanie stałej wilgotności podłoża, warto przed sadzeniem rośliny wymieszać ziemię z odżywką, zawierającą w swym składzie nawóz i składniki poprawiające strukturę ziemi i hydrożel. Ponieważ drzewko laurowe lubi wysoką wilgotność powietrza, można je też regularnie zraszać wodą. W sezonie, od kwietnia do lipca, zasilamy drzewko laurowe nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi bądź nawozami ogranicznymi (najlepiej stosować jedne i drugie, na przemian). Przed nadejściem przymrozków, gdy laur przechodzi w stan spoczynku, przenosimy donicę do widnego, chłodnego pomieszczenia o temp. 5-10°C. Ograniczamy w tym okresie podlewanie i całkowicie zaprzestajemy nawożenia. Pod koniec zimy warto przyciąć drzewko laurowe, skracając o połowę młode, jednoroczne pędy.
wychowanka domu Roweny Ravenclaw, uczennica VII roku Marcella Hudson
Cleopatra I. Seaver
Rok Nauki : VII
Wiek : 17
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 178 cm
C. szczególne : Egipska uroda | tatuaże | krótkie włosy | złote oczy | biżuteria - naszyjnik ze złotym zniczem
Szafran to jedna z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych przypraw na świecie, znane z wyjątkowego smaku i barwy. To idealne zioło do podkreślenia smaku i koloru różnych potraw. Szafran wykorzystywany jest w kuchni na całym świecie, szczególnie w kuchniach bliskowschodnich, indyjskich i śródziemnomorskich. Jest kluczowym składnikiem takich dań, jak hiszpańska paella, indyjskie curry, a także włoskie risotto. Dodaje głębi smaku i delikatnej słodyczy, co jest charakterystyczne dla tej przyprawy. Do wydobycia pełni smaku szafranu wystarczy odrobina, co czyni go jednym z najbardziej wyjątkowych składników kuchni.
To roślina wymagająca specyficznych warunków hodowli, ale dostarcza wyjątkowych i kosztownych przypraw. Oto jak go hodować:
Nasłonecznienie: Szafran wymaga pełnego nasłonecznienia. Należy umieścić rośliny w miejscu, gdzie będą otrzymywać co najmniej 6-8 godzin dziennie światła słonecznego. Gleba: Gleba powinna być dobrze odcedzająca i niezbyt bogata. Można ją wzbogacić kompostem i piaskiem, aby zapewnić odpowiedni drenaż. Sadzenie: Szafran rozmnaża się z cebul (zwanych krokusami). Cebule sadzi się płytko, na głębokość około 5-7 cm, zachowując odstęp około 10-15 cm między nimi. Podlewanie: Podlewa się go umiarkowanie. Zbyt wilgotna gleba może prowadzić do gniciu cebul. Zbieranie: Szafran kwitnie jesienią. Kwiaty są małe, fioletowe i zawierają czerwone nitki, które są właściwym szafranem. Zbiera się je ręcznie i ostrożnie. Kilka nitek wystarczy do aromatyzowania wielu dań.
Mięta:
Mięta to zioło o świeżym, orzeźwiającym smaku i intensywnym aromacie. Jest powszechnie stosowana w kuchni na całym świecie. Świetnie komponuje się z wieloma potrawami. W daniach kuchni śródziemnomorskiej dodaje smaku do sałatek, tzatziki, czy grillowanych warzyw. W kuchni azjatyckiej mięta jest kluczowym składnikiem potraw, takich jak tajski kurczak z miętą. Jest również doskonałym dodatkiem do deserów, jak lody lub koktajle. Mięta znakomicie pasuje do napojów, jak herbata miętowa lub mojito. Jej odświeżający smak dodaje potrawom niepowtarzalnego charakteru.
Mięta to roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Tu parę wskazówek do hodowli:
Nasłonecznienie: Mięta lubi światło słoneczne, ale może rosnąć w miejscach o częściowym cieniu. Należy wybrać miejsce z co najmniej 4-6 godzinami nasłonecznienia dziennie. Gleba: Mięta rośnie najlepiej w wilgotnej i próchnicznej glebie. Dobry drenaż jest ważny, aby uniknąć przelania. Sadzenie: Można zasadzić miętę z sadzonek lub z nasion. Sadzonki najlepiej jest umieścić w odstępach co około 30-45 cm. Podlewanie: Mięta lubi wilgotną glebę, dlatego podlewa się ją regularnie, szczególnie w okresie suszy. Przycinanie: Regularne przycinanie pomoże zachować krzaczaste i kompaktowe krzewy mięty. Należy usuwać suche liście i gałęzie, aby zachować świeżość. Rozmnażanie: Mięta jest znana z rozprzestrzeniania się, więc warto obserwować, czy nie rozprzestrzenia się zbyt agresywnie. Można ją rozmnażać przez podział bryły korzeniowej.
Jednym z ziół, które można wykorzystać w kulinariach jest lawenda. Najczęściej wykorzystywana jest w kosmetyce i lecznictwie, choć w tym drugim uważam, że jest niedoceniana. W kuchni lawenda wykorzystywana może być z uwagi na swoje działanie wspomagające trawienie, a więc jako dodatek do dań ciężkostrawnych i deserów, choć o wiele częściej widzę ją w formie ozdoby. Suszone kwiaty sypane są na danie w celu uatrakcyjnienia ich dla oka, choć przecież lawenda ma naprawdę szerokie działanie. Jeśli chodzi o hodowanie, lawenda jest dość kapryśną rośliną, która w naszym klimacie może łatwo przemarznąć. Należy kupować sadzonki od zaufanych zielarzy, aby nie kupić słabej, czy nawet chorej rośliny. Stanowisko uprawy tej rośliny musi być słoneczne z lekką glebą, a także przewiewne. W przeciwnym razie lawenda może być narażona na liczne choroby grzybowe. Należy ją regularnie podlewać, pilnując, aby nie miała zbyt wilgotno, ale też nie miała sucho. Do pielęgnacji rośliny zalicza się także jej przycinanie. Na jesień przycina się pędy lawendy o połowę, dzięki czemu w następnym roku roślina będzie pełniejsza, bardziej zagęszczona. Należy pamiętać, aby przycinać ją nie później niż na miesiąc przed pierwszymi mrozami. Jeśli chcemy zebrać pędy kwiatowe, najlepiej przycinać roślinę w kwietniu. Możliwy jest wysiew lawendy z nasion, choć osobiście uważam, że w naszym klimacie najbezpieczniejsze jest hodowanie jej z sadzonek. Nasiona zbiera się, kiedy są czarne i wysuszone, a następnie wysiewa się je w kwietniu w skrzynkach. Jednak w ten sposób można rozmnażać tylko czyste gatunki.
Jamie Norwood Slytherin, I rok studencki
______________________
Cleanse my soul free me of this anger that I hold and make me whole
Mina Hawthorne
Rok Nauki : II studencki
Wiek : 20
Czystość Krwi : 90%
Wzrost : 172cm
C. szczególne : rozsiane po ciele tatuaże, kolczyk w nosie, na środkowym palcu prawej ręki zawsze nosi pierścień Atlantów, który przykrywa krwawy znak, praktycznie zawsze towarzyszy jej blady pyton królewski imieniem Faust
wiele ziół już znajduje swoje zastosowanie w kuchni i nie trzeba długo szukać, aby znaleźć listę podobnych roślin. Wyjątkowo często, zwłaszcza w kuchni włoskiej, można natknąć się na takie zioła jak oregano czy bazylia. Służą one nie tylko do wzbogacania smaku potraw poprzez dodanie go niczym przyprawy, ale także chociażby jako główny składnik takich rzeczy jak pesto.
Dobrym przykładem może być również czosnek niedźwiedzi, który w przeciwieństwie do zwykłego czosnku nie jest stosowany w formie cebulek drzemiących pod ziemią, ale wykorzystuje się jego liście. Można je zakisić albo też w formie suszonej stosować jako przyprawę, która ma bardzo podobny smak do czosnku pospolitego.
Innym powszechnie znanym ziołem, które jest stosowane głównie do robienia napojów jest mięta. Najpowszechniejszym jej zastosowaniem jest parzenie herbaty, ale oprócz niej można ją dodać do wielu innych napojów, aby dodać im odświeżających i orzeźwiających właściwości oraz smaku.
Z wyrazami szacunku,
Wilhelmina Hawthorne
Maximilian Felix Solberg
Rok Nauki : II studencki
Wiek : 21
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 194 cm
C. szczególne : leworęczność, Znak zorzy w postaci czerwonej kreski na palcach lewej dłoni, tatuaż kojota na lewym ramieniu,tatuaż fiolki z syreną i sroką na lewym przedramieniu, Telepatyczne połączenie z Brewerem
Kwestia ziół odpowiednich do użytku w kuchni jest ogromnie szerokim tematem i szczerze pewnie nie mam nawet ułamka wiedzy. Skupię się więc na tych, które znam i mogę co nieco więcej powiedzieć na temat ich hodowli.
Estragon Nazywany też wężowcem, czy bylicą dragankiem, w Europie jest uprawiany przede wszystkim we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Nazywa się go królem przypraw nie bez powodu, gdyż jego ogromną wartość doceniają kucharze na całym świecie. Nadaje się zarówno do potraw mugolskich, jak i magicznych tak samo, jak do eliksirów leczniczych. Najbardziej wartościowe są liście tej rośliny. Smakuje tak samo dobrze świeży jak i ususzony, choć oczywiście to młode liście są najbardziej aromatyczne. Dodatkowo estragon jest niezbyt wymagający w hodowli, choć warto pamiętać, że nie jest całkiem odporny na mrozy. Jeśli chodzi o systematykę, budowę i uprawę - wężowiec to roślina wieloletnia o prostych, słabo rozwiniętych łodygach Posiada blade białe lub żółte kwiaty i kwitnie od sierpnia do późnej jesieni. Najlepiej hodować estragon w żyznej, wilgotnej, piaszczysto-gliniastej glebie o odczynie obojętnym lub zasadowym. W kwestii podlewania, wystarczy nawadniać sadzonkę tylko wtedy, gdy gleba wokół będzie sucha i oczywiście regularnie odchwaszczać. Zimą radzi się dla pewności okryć sadzonkę chociażby słomą. Można spokojnie hodować w doniczkach na użytek własny.
Lawenda Drugim ziołem, na którym chciałbym się skupić jest lawenda. Używana w kuchni głównie do wypieków, choć z doświadczenia zapewniam, że równie dobrze sprawdza się przy wszelkiego rodzaju mięsach, czy zapiekankach. Bardzo dobrze dopełnia także wszelkie dressingi i sałatki. Jest nie tylko estetycznie i zapachowo bogata, ale jej charakterystyczny smak zapewnia ciekawe doznania kulinarne, a lemoniada z lawendy jest idealnym rozwiązaniem na letnie upały. Lawenda obejmuje ok. 41 gatunków i naturalnie, w Europie, spotykana jest głównie w basenie Morza Śródziemnego. Wyróżnia się charakterystycznymi fioletowymi kwiatami i intensywnym zapachem. Posiada mnogie właściwości - przede wszystkim kosmetyczne i lecznicze. Lawenda angielska dorasta do ok. 70cm. i jest najlepiej przystosowana do hodowli w naszym klimacie. Należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu sadzonek podczas zimy, gdyż łatwo zamarzają. Należy unikać przechowywania ich zbyt długo w zacienionych miejscach i zbytniego podlewania. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie korzeni. Najlepsza od uprawy lawendy jest gleba zasadowa, a zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza dla sadzonek jest czynnikiem niezwykle ważnym.
Maximilian Felix Solberg,
Student Slytherinu
*Do PD dołączono pudełko ze sławną zapiekanką Stacey, z dodatkiem lawendy*
______________________
I thought that I could walk away easily But here I am, falling down on my knees
Elaine Morieu
Rok Nauki : VII
Wiek : 17
Czystość Krwi : 0%
Wzrost : 165 cm
C. szczególne : fioletowe paznokcie, charakterystyczny zapach perfumy(mieszanka cytryny, mandarynki, konwalii, jaśminu i drzewa sandałowego)
Grupa ziół, które możemy wykorzystać w kulinarii jest dość obszerna. W swojej pracy postanowiłam skupić się na jednym - macierzance tymianku. Wybrałam go ze względu na mnogość zastosowań, czy to w kontekście przyprawy, czy aromatyzowanie napojów, zarówno alkoholowym, jak i tworzenia herbaty ziołowej.
Tymianek jest rośliną, która nie jest jakoś szczególnie wymagająca, a jej hodowla i pielęgnacja należy do łatwych. Wysiewać powinno się na przełomie marca i kwietnia, a jeśli jest zasadzona w doniczce, to w okolicy maja należy ją ustawić blisko okna. Należy do roślin światłolubnych, jednak nie musimy się martwić o przesuszenie w przypadku zbyt dużego nasłonecznienia. Odmiana pospolita preferuje glebę zasadową, natomiast odmiana wąskolistna i cytrynowa woli lekko kwaśną. W każdy przypadku gleba powinna być o dużej przepuszczalności wody. Tymianek powinien być podlewany oszczędnie, ale regularnie. Należy zwrócić uwagę, aby strumień wody był niewielki i by nie doszło do kontaktu z liściami. Jego regularne uszczykiwanie wpływa na poprawę rozwoju i bujniejszego rozkrzewienia rośliny. Zbiory można prowadzić przez cały rok (w naszym klimacie jedynie w przypadku zasadzenia w doniczce), jeżeli zależy nam na świeżym tymianku do doprawienia potrawy. W przypadku większych zbiorów, powinniśmy wybrać słoneczną pogodę – tymianek nie może być mokry od rosy ani od deszczu. Pierwsze cięcie, gwarantujące najbardziej aromatyczne zbiory, powinno się wykonać nim roślina zakwitnie, a więc na przełomie maja i czerwca. Drugi zbiór należy przeprowadzić pod koniec sierpnia, po okresie kwitnienia. Następnie roślinę przycina się 10 cm na ziemią i zebrane pędy suszy w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza, w przewiewnym miejscu, bez dostępu słońca. Gdy roślina wyschnie, zbiera się z niej listki, a gałązki wyrzuca.
śnij piękne sny i odpoczywaj, bo ciężko pracowałeś przez cały rok, by dotrwać do tego dnia. Znam Twoje marzenia, nie musisz się obawiać, że o Tobie zapomniałem, bo przecież nie jesteś już od dawna maleńkim dzieckiem. Wiem również, że od dawna jestem dla Ciebie jedynie legendą, mniej lub bardziej miłą, i chociaż wiem, jak zareagujesz na ten list, jak spojrzysz na przyniesiony przez mojego wysłannika list, i tak go do Ciebie kieruję.
Ufam, że rozbudzi w Tobie pragnienie przygody i nadzieje, że przypomni Ci o tym, co dawno temu opowiadano Ci o wspaniałym, ukrytym domu czarodzieja, który przynosi na świat Święta. Bez Ciebie te tegoroczne są bowiem zagrożone i pragnę wierzyć, że zechcesz pomóc mi je ocalić, przyglądając się jednocześnie, z jakim mozołem buduję je przez cały rok. Wystarczy, że sięgniesz po przyniesiony Ci prezent, a trafisz wprost do Merfox Village. Mój lisi wysłannik będzie Ci towarzyszył i o Ciebie dbał.
Papa Świąt
Event Świąteczny
O północy na Twoim łóżku ląduje nie tylko list, ale również paczka. Całkiem spora, pięknie zapakowana, sprawia niesamowite wrażenie i aż cała drży. Duch liska polarnego, który ją przyniósł, zwija się obok niej w kłębek i bacznie cię obserwuje, czekając, aż się obudzisz, by przekonać się, co się właśnie wydarzyło. To prawdziwa magia, taka, z jaką nie miałeś jeszcze styczności i jest w niej coś pociągającego!
Duch polarnego liska od tej pory nie odstąpi cię na krok, będzie tuż przy tobie, czekając na to, czy sięgniesz po niesamowity świstoklik, który przyniósł ci tej nocy, jako pierwszy podarunek od samego Papy Świąt. To nie jest coś, czym można łatwo wzgardzić, ale z całą pewnością nikt się nie obrazi, jeśli postanowisz pozostać w domu i oglądać śnieg zza okien, czekając na Boże Narodzenie.
Żeby dowiedzieć się, jaki polarny lisek cię nawiedził, zapoznaj się z zasadami, które znajdziesz w tym temacie. A więcej o całym wydarzeniu poczytasz tutaj. Życzymy fantastycznej, niezapomnianej przygody w Merfox Village, w końcu i ty możesz uratować Święta!
Udział w evencie świątecznym jest całkowicie dobrowolny! Jeśli nie masz ochoty na taką przygodę, nie musisz rzucać na lisiego towarzysza, ani wybierać się do Merfox Village.
Model smoka: Portugalski długopysk, Sadzonka Rauhitii O przedmiotach można przeczytać więcej w spisach.
Ułatwia zmianę perspektywy
PS. Nie otwierać w samotności.
Dołączony podarunek:
transmutacyjny psikus O przedmiotach można przeczytać więcej w spisach.
Płomiennego Roku Smoka!
M.
Dołączony podarunek:
model smoka - opalooki antypodzki (+1 ONMS) O przedmiotach można przeczytać więcej w spisach.
Choć zapewne nie znajdziesz w tej książce nowej wiedzy, myślę, że ryciny Cię zachwycą! Wszystkiego najlepszego w Święta, Noreen
Dołączony podarunek:
paczka herbaty malinowy chruśniak, kieszonkowy ilustrowany atlas zielarski O przedmiotach można przeczytać więcej w spisach.
Aby uchwycić otaczające nas piękno w każdej możliwej chwili, rozwijając swoje zdolności w różnych dziedzinach, bo kto wie, gdzie znów będzie potrzebna pomoc artystów.
Larkin J. Swansea
Dołączony podarunek:
kieszonkowa sztaluga plenerowa O przedmiotach można przeczytać więcej w spisach.
Niech powiększa się rodzina
Dołączony podarunek:
rumuński długoróg (+1 onms) szwedzki krótkopyski (+1 onms) O przedmiotach można przeczytać więcej w spisach.
Marcella Hudson
Rok Nauki : I studencki
Wiek : 18
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 1.67 m
C. szczególne : piegi na całej twarzy, gęste brwi, rumiane policzki i pomalowane usta
Wiem, że jest Pan zajęty no i dobrze. Bardzo się cieszę, że ma pan dużo miłości, tak też chce podzielić się i swoją miłością do Pana, aby miał jej Pan nad to. Kocham bardzo pana profesora.
Ciasteczko
______________________
Maximilian Felix Solberg
Rok Nauki : II studencki
Wiek : 21
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 194 cm
C. szczególne : leworęczność, Znak zorzy w postaci czerwonej kreski na palcach lewej dłoni, tatuaż kojota na lewym ramieniu,tatuaż fiolki z syreną i sroką na lewym przedramieniu, Telepatyczne połączenie z Brewerem
Serdecznie zapraszamy Cię na naszą wspólną imprezę urodzinową, która odbędzie się 15 czerwca o godzinie 19:00 nad Magicznym Jeziorem. Czeka na Ciebie pyszne jedzonko i wspaniałe drinki!
Jeśli masz ochotę weź ze sobą osobę towarzyszącą!
Adela Honeycott i Max Solberg
Fabularnie impreza rozpoczęła się w sobotę, posta początkowego napisze Adela i oznaczy wszystkich zaproszonych.
______________________
I thought that I could walk away easily But here I am, falling down on my knees
Fern A. Young
Rok Nauki : V
Wiek : 16
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 1.71 m
C. szczególne : długie kręcone włosy, pieprzyki po lewej stronie twarzy
Magiczna roślina z rodziny wiechlinowców, przypominająca wyglądem paproć, ale nie rośnie ona na ziemi, ale na drzewach. Na dniach wygląda całkiem zwyczajnie, drobne łodyżki liścia są zakończone pąkami, które otwierają się tylko w nocy. Liście ustawione dwurzędowo, naprzemianległe, równowąskie, jednak nie są niebezpieczne przy dotyku, tak samo jaką pąk, dopiero w nocy roślina ta zwana przez tubylców w języku suahili dhoruba ya pink to znaczy różowa burza lub maumivu katika nyekundu ból w czerwieni. Występuje głównie w zalesionych rejonach, pnąc się po drzewach najczęściej tam, gdzie często występują burze. Rośnie od września do listopada, wtedy najbardziej trzeba uważać, zwłaszcza w nocy. Udanganyifu w dzień nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa, dopiero gdy całkowita ciemność spowija tereny, gdzie rośnie, otwiera się pąk z kwiatem, który świeci na czerwono. Mami tym samym w swoje okolice zagubionych podróżników lub zwierzęta. Pręciki kwiatu są czarne, a z nich wydobywa się chmura o takiej samej barwie, którą przenikają różowo-fioletowe pioruny. Obserwowanie jej z daleka nie jest niebezpieczne, dopóki nie znajdziemy się w pobliżu, wtedy czarny dym jakby żył, otacza swoją ofiarę i zadaje niewyobrażalny psychiczny ból. Jest to iluzja, nie wyrządza fizycznej krzywdy, lecz tworzy w mózgu ofiary iluzję potwornego cierpienia, podobnego do rażenia prądem lub płonięcia na stosie. Jego intensywność może być mniejsza, kiedy osoba zna oklumencje. Znalezienie się w pobliżu kilku takich roślin drzewnych można umrzeć w męczarniach, w okrutnym bólu psychicznym. Ciężko jest się zbliżyć do rośliny, dlatego nie znaleziono też dla niej odpowiedniego zastosowania. W suahili Udanganyifu oznacza oszust, tym właśnie jest niepozorna roślina przynosząca w nocnym wędrowcom zgubę.
Klasyfikacja Ministerstwa Magii w Tanzanii: bardzo niebezpieczne Pochodzenie: Afryka Wschodnia, Tanzania Szkodniki: brak Zastosowanie: brak
Krwiożer Drapieżny (Sanguivora Predatoria), to gatunek drapieżnego drzewa z rodzaju Sanguivora, rosnącego jedynie na terenach silnie skażonych przez czarną magię. Wykazuje się ono dużą odpornością na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu występuje na niemal każdej szerokości geograficznej. Głównym ogranicznikiem nie jest sama temperatura, a dostępność pożywienia. Z tego też względu, gatunek ten preferuje miejsca bogate w liczną zwierzynę lub znajdujące się nieopodal siedlisk ludzkich. Krwiożer Drapieżny potrafi osiągnąć nawet trzynaście metrów wysokości. Posiada bardzo charakterystyczną korę o ciemnym, niemal czarnym zabarwieniu. Jest ona szorstka, gruba, o wyraźnych wgłębieniach, przypominających rany. To właśnie z nich sączy się szkarłatna, przywodząca na myśl krew, żywica. Wydziela ona ziemistą, lekko metaliczną woń. Dzięki tym wszystkim zbieżnością, roślina ta, przynajmniej w mowie potocznej, nazywana jest „Krwawiącym Drzewem”. Substancja produkowana przez to drzewo ma bardzo niezwykłą właściwość. Spożyta, uniemożliwia czarodziejowi używanie magii na okres od dwóch do nawet sześciu godzin! Wypicie jej wiąże się jednak z poważnym poparzeniem przełyku, który ciężko wyleczyć sposobami opierającymi się na czarach. Problem ten dotyczy także ran, powstałych w wyniku kontaktu żywicy z ciałem. Ta szkodliwa substancja produkowana jest przez całe drzewo, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w jego pobliżu. Zwłaszcza podczas obfitego deszczu. Roślina z tego gatunku posiada grube, powykrzywiane gałęzie z nieproporcjonalnym rozkładem, co nadaje drzewu bardzo groteskowy wygląd. Całość dopełniają liście o niezdrowej, ciemnobordowej barwie z purpurowymi przebarwieniami. Tak jak w przypadku innych drzew z rodzaju Sanguivora, liście tego drzewa są ostre na krawędziach i mają kształt oszczepowaty. W przeciwieństwie jednak do pozostałych gatunków, odznaczają się większą podatnością na uszkodzenia. Ma to związek z tym, że Krwiożer Drapieżny nie wykorzystuje liści do pozyskiwania niezbędnych substancji odżywczych. W tym celu wykorzystuje korzenie, których ma aż trzy rodzaje: Korzenie mocujące, korzenie chwytne oraz korzenie wysysające. Korzenie mocujące są masywne i głęboko zakorzenione. To do nich należy zapewnienie stabilności roślinie, szczególnie w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Korzenie chwytające służą do unieruchamiania ofiary. Są cienkie i giętkie, pozbawione sztywnej kory. Najczęściej wyrastają z górnych korzeni mocujących, pozostając rozłożonymi na powierzchni. Oprócz ich zdolności do oplątywania ofiary, wydzielają one bardzo lepką substancję, która pomaga w unieruchamianiu celu. Wysysające natomiast, bardzo mocno przypominają korzenie chwytające. Różnią się jedynie ostrym zakończeniem, które służy roślinie do wysysania krwi i składników odżywczych z ciała zdobyczy. Co ciekawe, Krwiożer Drapieżny, tak samo jak Krwiożer Zwyczajny (Sanguivora Vulgaris), czerpie korzyści z obecności Brzytwotrawy. Tak jak swój krewniak, bardzo chętnie zapuszcza swoje korzenie pod tą rośliną, żywiąc się krwią, której ta nie spije. Nierzadko też próbuje unieruchomić swoje ofiary właśnie w Brzytwotrawie, często zwiększając tym samym poniesione przez cel, obrażenia. Jest to korzystne dla obu roślin. Trawa otrzymuje większą ilość krwi, a rany otrzymywane w wyniku szarpaniny, jedynie osłabiają ofiarę. Jednak nie tylko korzenie są niebezpieczne. Szczególną uwagę należy zwrócić także na same owoce. Roślina wykorzystuje bowiem Ballochorię do rozsiewania nasion, eksplodując i wyrzucając je, w sprzyjających warunkach, nawet na odległość dwudziestu pięciu metrów. Po trafieniu w istotę żywą, nasiono się w niej osadza. Jeśli uderzenie nie doprowadziło do natychmiastowej śmierci, infekuje ono organizm, produkuje substancje, które zaczynają wpływać na umysł ofiary. Ta, stopniowo traci kontrolę nad swoim ciałem, kierując się do miejsca dogodnego dla rozwoju rośliny. Kiedy już je znajdzie, taka istota siada lub kładzie się na ziemi, pozostając w bezczynności. Organizm celu zaczyna wydzielać sygnały chemiczne, wywołujące u nasiona proces kiełkowania. Korzenie nowo powstającej rośliny, zaczynają przedostawać się przez skórę, a ona sama żeruje na wciąż żywym „inkubatorze”. Proces ten przeważnie kończy się śmiercią, choć szybka reakcja ze strony innych osób, może temu zapobiec. Należy jednak zachować przy tym szczególną ostrożność, gdyż owoce potrafią eksplodować po wyczuciu magii. Nie powinno się także podpalać takiego drzewa. Powstaje wtedy silnie toksyczny dym. Wywołuje on silne osłabienie, wymioty, bolesne skurcze mięśni, wysoką gorączkę, a także uniemożliwia czarodziejowi korzystanie z magii na okres od dwóch do siedmiu dni. Co ciekawe, zaklęcie Patronusa stanowi skuteczną obronę przeciwko drapieżnym korzeniom tego drzewa. Te bowiem, wolą go unikać.
Pochodzenie: Miejsca skażone czarną magią Szkodniki: Brak Zastosowanie: Brak Klasyfikacja: Bardzo Niebezpieczne