Na forum istnieje możliwość prowadzenia różnych aktywności, za udział w których gracze (jak i organizatorzy) mogą zdobywać profity w postaci punktów bądź galeonów oraz możliwych dodatków do wypłat. By zachęcić i ułatwić podejście do tego typu rozwiązań została stworzona instrukcja, która ma objaśnić wszelkie zawiłości związane z wykonaniem takich wydarzeń. Instrukcja ta także zawiera wszelkie nurtujące kwestie dotyczące tego jak należy rozliczać swoje wątki w przypadku rozpatrywania wykonania pracy, w kontekście punktów jak i procentów wypłaty.
Forma zajęć: Lekcja może mieć formę jednopostówki, bądź wątku kilkuetapowego. Wstępem do niej lub jej bezpośrednią kontynuacją może być zadana dodatkowo praca domowa. Poniżej umieszczamy kilka zasad, porad i podpowiedzi w związku z organizacją lekcji.
Nauczyciel na lekcji może uczyć uczniów wszystkich zaklęć i eliksirów, które sam potrafi. Musi jednak pamiętać o odpowiednim poziomie trudności - uczniowie mogą starać się opanować zaklęcie lub eliksir, którego wymagania przekraczają ich statystyki w kuferku maksymalnie o 10 punktów.
W poszukiwaniu inspiracji do swoich zajęć polecamy przejrzeć znajdujące się na forum spisy fabularne.
Zawsze ciekawym urozmaiceniem gry będzie dodanie do rozgrywek kostek. Z pewnością będą sprawiały więcej radości, jeśli będą bardziej rozbudowane niż sukces/porażka i nie będą powtarzały się w każdej turze - dbając o zróżnicowanie możesz spodziewać się lepszego odbioru gry i wyższego profitu jako prowadzący!
Dodatkowym elementem, który można wpleść do mechaniki są też cechy eventowe i specjalizacje kuferkowe, które można wykorzystać np. jako modyfikatory do kostek.
Warto zastanowić się czy gdzieś w rozgrywce nie byłoby ciekawie wpleść jakiejś nagrody specjalnej. Od czasu do czasu za najlepszy wynik na zajęciach bądź najbogatszą odpowiedź na pytanie można zaproponować uczniom zdobycie przedmiotu z listy, jednakże pamiętaj, że nie dajemy uczniom unikatowych artefaktów, a raczej drobne nagrody związane z tematyką lekcji - np. przedmioty popularne (polecamy w kwestii przedmiotów zawsze skonsultować się z jakimś @MODeratorem - w przypadku chęci podarowania przedmiotu punktowanego, konsultacja jest niezbędna).
Rozliczenia: W zależności od formy prowadzenia zajęć rozliczenia zarówno dla nauczyciela jak i dla uczęszczających uczniów mogą się różnić.
Dla organizatora • Lekcja: - W zależności od skomplikowania zajęć, ilości etapów i zawarcia kostek w lekcji organizujący otrzymuje do 2 pkt z dziedziny oraz 150% wypłaty. • Praca domowa: - organizujący nauczyciel fabularny otrzymuje 1 pkt z dziedziny. - zorganizowanie pracy domowej z konta nauczyciela półfabularnego zapewnia 1 punkt tylko wtedy, gdy jest ona suplementem do przeprowadzanej obok niej lekcji (poprzedza ją, lub następuje po niej).
Dla ucznia • Wykonanie pracy domowej: - nauczyciel przyznaje 1 pkt z dziedziny • Udział w lekcji jednym postem w jednym etapie: - nauczyciel przyznaje 1 pkt z dziedziny • Udział w lekcji wielopostowo: - nauczyciel przyznaje 2 pkt z dziedziny
Dodatkowo - punktacja domów: Za obecność na lekcji nie powinno się dawać więcej niż 10pkt, natomiast za odpowiedź, czy pisemne zadanie od 5 do 25pkt. Warto pamiętać, że naganne zachowanie, bądź niezgodne z regulaminem szkoły, przeszkadzanie w lekcji bądź awanturnictwo można - a nawet należy - punkty również odejmować!
Ważne!
Lekcja może być prowadzona przez gracza nieposiadającego postaci nauczyciela. Do dyspozycji chętnych na taką rozgrywkę służą nauczyciele półfabularni. Lekcje prowadzone w ten sposób będą nagradzane 1-2 punktami do kuferka autora, na wybraną jego postać (1 tap = 1 punkt).
Rozliczaniem punktów uczniów oraz punktów poszczególnych domów zajmuje się organizator lekcji. Po zakończeniu rozgrywki należy rozliczyć poszczególnych uczniów wklejając im w kuferki ich punkty z wykorzystaniem wzoru dostępnego tutaj, a także wstawić posta do tematu z rozgrywkami o puchar domów.
Na jeden etap lekcji powinien przypadać min. 1 post nauczyciela. W przypadku lekcji, które nie są podzielone na dwa odrębne etapy, a mają np. bardziej złożoną mechanikę, wymagamy przynajmniej jednego posta z reakcją nauczyciela na to, co dzieje się na zajęciach przed ich zakończeniem. Przy podawaniu terminów pisania na poszczególnych etapach, nauczyciel powinien uwzględniać również godziny, by piszący w przybliżeniu wiedzieli do kiedy mogą pisać posty.
Zasady prac domowych oraz wejść na lekcje muszą być jasno określone w zamieszczanym ogłoszeniu. Pamiętajcie zatem, by przekazać w nich, w jakiej formie ma zostać wykonana praca (listownie/przez wizbooka/we wskazanym wątku fabularnym) lub co uczniowie powinni przygotować, czy zabrać ze sobą na nadchodzące zajęcia. W przypadku prac domowych naciskamy na unikanie całościowego oddawania ich w Prywatnych Wiadomościach - powinny wędrować tam wyłącznie ewentualne pytania organizacyjne i/lub poufne części rozwiązań, jak hasła krzyżówek lub inne odpowiedzi do zagadek mających jedno poprawne rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony przez Dina Harlow dnia Sro Kwi 15 2020, 22:53, w całości zmieniany 1 raz
Forma zajęć: Osobą odpowiedzialną za organizację spotkań kółek jest Przewodniczący, jednakże nie odejmuje to możliwości zorganizowania ich także przez zastępce, czy nawet członków kółka. Forma w jakiej odbywają się kółka jest formą dowolną, przy czym zazwyczaj są one luźniejsze, pozbawione lekcyjnej powagi i mają służyć nauce przez rozrywkę, a kto wie, może i czasem pomocy w nauce.
Zwróć uwagę na to ilu masz potencjalnych graczy,
Spotkanie kółka możesz zorganizować zarówno jako Twoja postać jak i opiekun koła, jeśli jest on postacią półfabularną,
W razie kłopotów przy wymyślaniu spotkania, bądź jakichkolwiek wątpliwości śmiało kieruj się z pytaniami do opiekunów swoich kółek, ale także wszystkich mistrzów gry czy moderatorów forum,
Przy podawaniu terminów pisania na poszczególnych etapach, prowadzący powinien uwzględniać również godziny, by piszący w przybliżeniu wiedzieli do kiedy mogą pisać posty.
Rozliczanie:
Za zorganizowanie spotkania kółka możesz zdobyć 2 pkt kuferkowe z danej dziedziny oraz 20 punktów pucharu domu.
Za uczestnictwo w spotkaniu kółka i napisanie min. 2 postów w trakcie jego przebiegu uczestnik otrzymuje 1 pkt kuferkowy i 10 punktów w klasyfikacji pucharu domu.
WAŻNE! Rozliczaniem punktów za organizację kółek powinien zajmować się przewodniczący, w razie braku takowego punkty rozlicza osoba organizująca spotkanie! Po zakończeniu rozgrywki należy rozliczyć poszczególnych uczniów wklejając im w kuferki ich punkty z wykorzystaniem wzoru dostępnego tutaj.
Forma zajęć: Forma prowadzenia zajęć jako spotkanie stowarzyszenia jest dowolna, opierająca się o formułę spotkań klubowych. Są to zajęcia rozliczane na zasadach takich jak samonauka, więc analogicznie można rozpatrywać wymagania i przydziały punktowe.
Pamiętaj by pilnować tematyki swojego spotkania!
Stowarzyszenia chcące parać się zadaniami związanymi z czarną magią muszą liczyć się z tym, że nie są spotkaniami oficjalnymi, w związku z czym jeśli nie będą zachowywać dyskrecji mogą ponieść fabularne konsekwencje! Należy też dobrze uargumentować posiadanie wiedzy czy materiałów do spotkania takiego stowarzyszenia,
Rozliczanie: Spotkanie stowarzyszenia może być zorganizowane przez dowolną postać, zarówno dorosłą jak i ucznia.
Za organizację takiego spotkania osoba otrzymuje 2 pkt kuferkowe z danej dziedziny przy napisaniu min 2 postów,
Każdy uczestnik, który napisze min. 2 posty podczas spotkania otrzyma 1 pkt kuferkowy.
Dodatkowe informacje odnośnie ilości wymaganych postów na kolejne ilości punktów można znaleźć tu, gdyż są one rozliczane tak, jak wątki samonauki,
WAŻNE! Spotkania stowarzyszeń rozliczają organizatorzy! Po zakończeniu rozgrywki należy rozliczyć poszczególnych uczestników wklejając im w kuferki ich punkty z wykorzystaniem wzoru dostępnego tutaj.
Ostatnio zmieniony przez Dina Harlow dnia Wto Kwi 28 2020, 22:50, w całości zmieniany 1 raz
Miejsce publikacji informacji o organizacji treningu - Szkolne ogłoszenia
Forma treningu: Treningi składają się z jednego, bądź kilku etapów zawierających autorskie kostki napisane przez Kapitana (w razie problemów zachęcamy do kontaktowania się z forumowymi MG). Zazwyczaj jest to rozgrzewka i trening właściwy składający się z wybranych ćwiczeń.
Treningi szkolnych drużyn są prowadzone przez ich kapitanów.
Organizacja treningów jest odpowiedzialnością kapitanów drużyn, więc jeśli chcesz w nich uczestniczyć warto zmobilizować swojego kapitana do pracy,
Treningi otwarte dla wszystkich domów mogą być prowadzone jedynie za zgodą moderacji, natomiast ilość osób z danego domu, którego trening się odbywa, jest nieograniczona
Przykładowe etapy treningu mogą zawierać: ćwiczenia na ziemi, ćwiczenia w powietrzu robione osobno lub w grupach, wyścigi na miotłach, całościowe rozegranie gry miotlarskiej, itp.
Przy podawaniu terminów pisania na poszczególnych etapach, prowadzący powinien uwzględniać również godziny, by piszący w przybliżeniu wiedzieli do kiedy mogą pisać posty.
Rozliczanie: Trening Quidditcha jest rozliczany przez kapitana drużyny.
Kapitan: organizacja treningu - 2 pkt.,
Każdy uczestnik: udział jednoetapowy - 1 pkt., udział wieloetapowy - 2 pkt.,
Treningi będące pełnymi grami miotlarskimi (dłuższy wyścig, legalny bludger, mecz sparingowy) są rozpatrywane jako pełny, wieloetapowy trening, za który otrzymuje się punkty zgodnie z opisanymi zasadami: uczestnik: jeden post - 1 pkt., dwa i więcej postów - 2 pkt., kapitan: - 2 pkt.
WAŻNE! Kapitan sam wkleja uczestnikom punkty do kuferków, a o przyznanie swoich punktów upomina się w tym temacie.
Gry miotlarskie
Miejsce publikacji informacji o organizacji rozgrywki - Ogłoszenia
Forma: Mistrz Gry może przeprowadzić dowolną spośród rozgrywek miotlarskich, których zasady znajdują się w tym temacie. W przypadku każdej z nich konieczna jest obecność na Chatboxie w wyznaczonym terminie, aby przed grą zaznaczyć swoją obecność i chęć do wzięcia udziału w niej oraz, w przypadku meczów Quidditcha, ustalić pozycję, którą zajmiemy na boisku.
Rozliczanie: Rozgrywki miotlarskie rozliczane są przez Mistrza Gry lub sędziego.
Zwycięska drużyna: 2 pkt.
Zwyciężona drużyna: 1 pkt.
Sędzia: rozliczany na podstawie fabularnego wkładu: 2 posty (rozpoczynający oraz kończący) - 1 pkt., 6 i więcej postów (dotyczy zwłaszcza prowadzenia bludgera) - 2 pkt.
WAŻNE! Zapisów do szkolnych drużyn dokonujemy w tym temacie. Terminarz szkolnych rozgrywek wraz z ich zapowiedziami oraz podsumowaniami znajdziecie tutaj. Posady związane z Quidditchem dla studentów oraz postaci z rangą dorosłych znajdują się w tym miejscu.
Udział w meczach Quidditcha
Jeśli w danej drużynie tuż przed meczem pozostaną wolne miejsca (po obsadzeniu pozostałych chętnymi do gry członkami drużyny), mogą je zająć pozostali członkowie danego domu. Jeśli pomimo uczestnictwa osób niewpisanych do drużyny pozostają wolne miejsca, można przywrócić nieaktywną postać z rangą ucznia lub studenta na zasadach opisanych w wyjątku 3 pkt 4 regulaminu postaci (oraz w tym poradniku, poniżej). W przypadku gdy mimo wszystko nie ma wystarczająco chętnych do gry, można wziąć udział w rozgrywce używając konta Czarodziejowej Duszy. (W skrócie: drużyna → członkowie domu → nieaktywni przywróceni na mecz → Czarodziejowa Dusza)
Czarodziejowa Dusza w rozgrywkach gier miotlarskich: → osoba pisząca z Czarodziejowej Duszy musi podpisać się na początku/końcu każdego posta, używając tagu (@"imie nazwisko"). Bez względu na ilość multikont w jednym meczu można oznaczyć tylko jedną swoją postać, która będzie potem nagrodzona za udział w rozgrywce; → postaci odgrywane z Czarodziejowej Duszy mają 0 pkt we wszystkich dziedzinach kuferkowych, co oznacza, że przy wykorzystaniu kompletu ekwipunku drużynowego mogą mieć maksymalnie 1 przerzut; → za udział w meczu autor prowadzący Czarodziejową Duszę dostaje 1 pkt z gier miotlarskich do kuferka (bez względu na wynik meczu jest to zawsze 1 pkt).
Przywracanie rangi nieaktywnym postaciom na czas meczu
Regulamin postaci napisał: 4. Trzy postacie można posiadać bez żadnych wymagań postowych. Każdą kolejną można założyć/przywrócić pod warunkiem, że na wszystkich aktywnych kontach będzie 200-250 postów (dokładna wymagana liczba zależy od proporcji postów fabularnych do tych napisanych w offtopie). Wyjątek 1: gracz chce przywrócić postać posiadającą min. 300 postów i tylko jedno z jego kont nie spełnia wymagań. Wyjątek 2: nowa postać będzie należeć do grupy przyjezdnych, których przy zakładaniu nie obowiązuje limit Wyjątek 3: postać jest przywrócona na czas meczu Quidditcha. W takim wypadku przywracany jest tylko kuferek postaci, a po meczu ranga zostaje ponownie zdjęta (bez zgłoszenia).
Oznacza to, że kiedy nie ma wystarczająco graczy z drużyny i aktywnych członków domu, a zostały jeszcze wolne miejsca, można przywrócić postać, która przed utratą rangi przynależała do danego domu i wciąż jest uczniem/studentem. W zgłoszeniu przywracającym konto należy wyraźnie zaznaczyć, że postać jest przywracana po to, żeby wziąć udział w meczu. Za wzięcie udziału w meczu postać będzie nagrodzona punktami według tych samych zasad co każdy inny gracz niebędący Czarodziejową Duszą.
Teddy Rex
Rok Nauki : VII
Wiek : 17
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 186cm
C. szczególne : Zawsze ma kilka pierścionków i naszyjników; kolczyki w uszach; niesamowite i bardzo zadbane włosy; poszarpana blizna naokoło prawego przedramienia
Forma zajęć: Szkolenia są zajęciami skierowanymi dla postaci Dorosłych. Poprowadzić je może jedynie postać o randze Dorosłego! Należy pamiętać, że nie musisz być właścicielem lokalu w którym pracujesz, a możesz nawet być freelancerem pracującym w wolnym zawodzie, jednakże by móc rozliczać się za szkolenia muszą one spełniać pewne konkretne wymagania.
Szkolenia biznesowe można prowadzić jedynie z dziedzin, które są uwzględnione przy wykonywanym zawodzie,
Jedynymi dopuszczalnymi uczestnikami są postacie o randze Dorosłego,
Szkolenia muszą się składać z minimum dwóch etapów.
Rozliczanie: Za przeprowadzenie szkoleń dostajesz benefity:
150% podstawowej kwoty wypłaty oraz 2 punkty do kuferka z danej dziedziny,
Każdemu uczestnikowi szkoleń możesz przyznać 2 pkt kuferkowe z danej dziedziny,
WAŻNE! Rozliczaniem punktów za szkolenia zajmuje się organizator! Po zakończeniu rozgrywki należy rozliczyć poszczególnych uczestników wklejając im w kuferki ich punkty z wykorzystaniem wzoru dostępnego tutaj. Następnie należy zgłosić się po swoje wynagrodzenie (pieniężne oraz punktowe) w temacie z rozliczeniami.
Teddy Rex
Rok Nauki : VII
Wiek : 17
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 186cm
C. szczególne : Zawsze ma kilka pierścionków i naszyjników; kolczyki w uszach; niesamowite i bardzo zadbane włosy; poszarpana blizna naokoło prawego przedramienia
Forma zajęć: Warsztaty są zajęciami skierowanymi dla postaci Dorosłych. Poprowadzić je może jedynie postać o randze Dorosłego! Należy pamiętać, że nie są one powiązane z zawodem, który dana postać wykonuje. By móc prowadzić i rozliczać warsztaty, muszą one spełniać pewne konkretne wymagania.
Warsztaty można prowadzić z dowolnych dziedzin, z których posiada się minimum 30 punktów kuferkowych - w ramach wyjątku istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów z konta Czarodziejowej Duszy,
Jedynymi dopuszczalnymi uczestnikami są postacie o randze Dorosłego,
Warsztaty muszą się składać z minimum dwóch etapów.
Rozliczanie: Za przeprowadzenie warsztatów dostajesz benefit:
2 punkty do kuferka z danej dziedziny.
Każdemu uczestnikowi warsztatów możesz przyznać 2 pkt kuferkowe z danej dziedziny,
WAŻNE! Rozliczaniem punktów za warsztaty zajmuje się organizator! Po zakończeniu rozgrywki należy rozliczyć poszczególnych uczestników wklejając im w kuferki ich punkty z wykorzystaniem wzoru dostępnego tutaj. Następnie należy zgłosić się po swoje punkty w temacie z upomnieniami.
Issy Rain
Wiek : 30
Czystość Krwi : 50%
Wzrost : 173
C. szczególne : piegi, septum, rude loki, pachnie masłem shea, chodzi w kolorowych szatach czarodziejskich;
Mini eventy są opcją skierowaną głównie dla postaci dorosłych oraz studentów, choć nie wyklucza się uczestnictwa uczniów.
Poprowadzić można je jako Mistrz Gry albo Czarodziejowa Dusza.
Należy pamiętać, że Mistrz Gry może mieć większe możliwości, niż Czarodziejowa Dusza, ale w razie wątpliwości warto skontaktować się z którymś z moderatorów w celu omówienia planowanego eventu.
Opcje i rozwiązania
Mogą to być fabuły dotyczące codziennego życia, w których planujemy urozmaicić grę przez nietypowe sytuacje, gdzie można poznać więcej graczy. Czyli dłuższe fabuły związane z jakimś konkretnym wydarzeniem albo event organizowany konkretnego dnia i w konkretnym celu.
Takim mini eventem może być na przykład piknik zorganizowany w rezerwacie, spotkanie mieszkańców ulicy Pokątnej, etc. Przy takim mini evencie można wprowadzić rzuty kością, wśród których pojawią się przedmioty do wylosowania albo punkty do zdobycia. Maksymalnie mogą to być jednak tylko 4 opcje.
Uczestnicy mini eventu mogą dostać nagrody przy różnych sytuacjach losowych oraz dzięki wynikom rzutów wprowadzonych kości.
Organizator może rozdawać nagrody bez konieczności faktycznego ich zakupu. W przypadku przedmiotów trudnych do zdobycia należy zgłosić się wcześniej z informacją do któregoś z moderatorów. Mogą również dawać do wygrania/zdobycia galeony max. około 50.
Musicie pamiętać, by nie działy się żadne niestworzone rzeczy, które odcisnęłyby zbyt duże piętno na czarodziejskim świecie niż wasza mała fabuła. W razie takich sytuacji lub przez kompletny brak logiki w działaniach Mistrz Gry lub moderator może ingerować w mini event.
Rozliczania
Za przygotowanie i przeprowadzenie mini eventu otrzymujesz 2 punkty do kuferka z dowolnej dziedziny.
Ponadto uczestnicy mini eventu mogą go rozliczyć jako wątek!
WAŻNE!
Rozliczaniem punktów za eventy zajmuje się organizator! Po zakończeniu rozgrywki należy rozliczyć poszczególnych uczestników wklejając im w kuferki zdobyte punkty bądź przedmioty z wykorzystaniem wzoru dostępnego tutaj. Następnie należy zgłosić się po swoje punkty w temacie z upomnieniami.