Rozdział I (nowy podręcznik).
1. Astronomia i związane z nią pojęcia.
2. Teleskop i jego rodzaje.
3. Starożytność i średniowiecze.
1. Astronomia i związane z nią pojęcia.Astronomia - nauka o ciałach niebieskich, ich budowie, ruchach, pochodzeniu i ewolucji oraz materii rozproszonej w przestrzeni kosmicznej (zwanej też kosmosem). Nazwa astronomia pochodzi z greki: astron (gwiazda) + nomos (prawo). Muzą astronomii jest Urania.
Galaktyka to skupisko układów planetarnych, gwiazd i mgławic. Gwiazdy grupują się w galaktyki dzięki siłom grawitacji. Wszystko, co znajduje się w galaktyce krąży wokół jej środka, zwanego jądrem galaktyki. Najlepiej znaną nam gwiazdą jest Słońce, wchodzące w skład Drogi Mlecznej.
Gwiazdy to ciała niebieskie, które świecą własnym światłem pochodzącym z przemian jądrowych zachodzących w ich wnętrzu. Gwiazdy powstają w galaktykach, a Słońce należy do mniejszych gwiazd naszej galaktyki - Drogi Mlecznej.
Planeta - ciało niebieskie o znacznej masie, nie emitujące światła samodzielnie i zazwyczaj okrążające gwiazdę. Termin pochodzi od greckiego planetes ("wędrowiec"), jakim starożytni astronomowie określali siedem jasnych ciał (Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza i Saturna, a także Słońce i Księżyc), poruszających się na niebie względem gwiazd.
Meteor, zwany czasem spadającą gwiazdą - świecący ślad jaki zostawia po sobie spalający się w górnych warstwach atmosfery meteoroid. Prędkości meteoroidów wchodzących w atmosferę Ziemi mieszczą się w zakresie od kilkunastu do kilkudziesięciu km/s. Bardzo jasne meteory zwane są
bolidami.
Meteoryt - pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Ziemskie meteoryty występują w wielkościach od drobnych okruchów do kilku metrów. Ze względu na skład chemiczny meteoryty dzieli się na:
Aerolity - kamienne
Syderyty - metaliczne
Syderolity - o składzie mieszanym (kamienno-metaliczne).
Naturalna satelita - ściśle rzecz biorąc: planeta i jej księżyce krążą wokół wspólnego środka masy. Tradycyjnie tylko największy obiekt z takiego układu jest nazywany planetą, lecz w przypadku planety i księżyca o zbliżonych rozmiarach mówi się czasem o planetach podwójnych (np. Pluton - Charon). W Układzie Słonecznym jest co najmniej 140 księżyców. Najprawdopodobniej wiele innych krąży wokół planet w układach pozasłonecznych. Duże planety gazowe posiadają rozbudowany system satelitów, Merkury i Wenus nie mają księżyców, Pluton ma trzy księżyce - jeden duży i dwa mniejsze, Mars ma dwa niewielkie księżyce, Ziemia ma jeden stosunkowo duży księżyc.
Planetoida - ciało niebieskie o średnicy do 1000 km lub niewiele więcej, obiegające Słońce, zwłaszcza między orbitami Marsa i Jowisza (tzw. pas planetoid).
2. Teleskop i jego rodzaje.Teleskop - przyrząd optyczny złożony z dwóch elementów optycznych: obiektywu i okularu (teleskop soczewkowy) lub z okularu i zwierciadła (teleskop zwierciadlany) połączonych tubusem. Służy do powiększania odległych obrazów. Zarówno teleskop soczewkowy, jak i teleskop zwierciadlany dają obraz rzeczywisty powiększony, odwrócony (soczewkowy). Buduje się wiele rodzajów teleskopów od prostych przyrządów optycznych służących do obserwacji krajobrazu po złożone urządzenia służące w astronomii (głównie teleskopy zwierciadlane, np. teleskop Hubble'a).
Podział teleskopów (systemy):teleskop soczewkowy - jego podstawowymi częściami są: obiektyw, okular i tubus
teleskop zwierciadlany - jego podstawowymi częściami są: zwierciadło, okular i tubus. Mają niższą sprawność optyczną od refraktorów i zwykle dają niższy kontrast na skutek centralnego przesłonięcia (przez zwierciadło wtórne)
teleskop mieszany - jest to teleskop, w którym przed zwierciadłem głównym lub niekiedy wtórnym umieszczono dodatkowo soczewkę - korektor. Ognisko może być wyprowadzone za zwierciadło główne (w układzie Cassegraina), w bok na wysokości zwierciadła wtórnego (w układzie modyfikowanego Newtona) lub w bok na wysokości osi obrotu (w układzie Coude).
3. Starożytność i średniowiecze.Starożytność to czas, w którym rozkwitła przede wszystkim astronomia grecka. Grecy próbowali interpretować zjawiska zachodzące na niebie w sposób naukowy, włączając przy tym koncepcje filozoficzne, które porządkowały obraz świata.
Ważne wydarzenia i nauki:- Tales z Miletu przewidział zaćmienie Słońca, które nastąpiło dokładnie w przewidzianym terminie, tj. 22 maja 585 p.n.e.
- Ideę kulistości Ziemi wprowadzili około roku 500 p.n.e. uczniowie Pitagorasa.
- Demokryt twierdził, że Droga Mleczna jest zbiorowiskiem licznych słabych gwiazd. Pogląd ten wybiegał daleko przed swoją epokę.
- Arystarch z Samos (320-250 p.n.e.) uczył, iż Ziemia obraca się wokół swej osi i w ciągu roku obiega raz dookoła Słońca. Pogląd ten, choć odpowiadający rzeczywistości, nie pasował do swoich czasów i został zapomniany na długie stulecia.
- Obwód Ziemi, choć niezbyt dokładnie, został po raz pierwszy wyznaczony około 220 lat p.n.e. przez Eratostenesa.
W krajach Zachodu astronomia szybko stała się obowiązkowym przedmiotem akademickim, jedną z siedmiu sztuk wyzwolonych. Jest prawdą, że średniowieczna teologia i wszechobecna dogmatyka kościoła była przeszkodą w swobodnym rozwoju nauk przyrodniczych. Nie dostrzega się jednak często faktu, że w tym samym czasie ze strony teologów miały miejsce poważne zachęty ku rozwojowi tych nauk. Tak wielcy teologowie jak św. Albert Wielki czy św. Tomasz z Akwinu uznawali, że astronomia jest pomocna w poznaniu Boga i świata.
(Za źródło posłużyła Magiczna Biblioteka.)