1. Co to jest eliksir, trucizna, antidotum? 2. Podział eliksirów. 3. Podstawowe zasady przyrządzania eliksiru. 4. Barwy eliksirów. 5. Podstawowe składniki eliksirów. 6. Najbardziej znane eliksiry magiczne. 7 - N. Jak przyrządzić poszczególne eliksiry.
Ostatnio zmieniony przez Mary Abney dnia Pon 27 Lut - 0:31, w całości zmieniany 1 raz
- Eliksiry - napój o właściwościach magicznych, którego formuła poszukiwana była przez alchemików. Ważony jest w kociołkach i powoduje różnorakie zmiany. Eliksiry są magicznymi płynami stworzonymi poprzez mieszanie różnych składników w kotle na określonych zasadach. Chcąc osiągnąć efekt działania tych mikstur, zazwyczaj należy je wypić. Czasem uwarzenie jakiegoś eliksiru może zająć sporo czasu i trudu. Mityczne czarownice przygotowywały eliksiry, które pomagały odzyskać młodość, przemienić ludzi w zwierzęta albo zapewniały niewidzialność. Średniowieczne legendy i podania mówią o eliksirach nasennych, miłosnych, zapomnienia oraz zazdrości i niesnasek. U podstaw legend o magicznych właściwościach eliksirów (z łacińskiego elixir, "płyn zapewniający młodość i długie życie", prawdopodobnie od arabskiego al-iksir o tym samym znaczeniu) bez wątpienia legły bardzo realne skutki działania pewnych substancji na ludzkie ciało i umysł. Toniki sprowadzające sen, wywołujące halucynacje, powodujące paraliż, przyspieszające albo spowalniające bicie serca czy też odurzajace znane były od dawna i mogły zarówno leczyć, jak i szkodzić. Nietrudno sobie wyobrazić, że przy odpowiednim doborze składników taki eliksir mógłby wiec spowodować zmianę wyglądu albo zamienić nienawiść w miłość.
- Trucizna - substancja mająca na celu poprzez różne objawy chorobowe doprowadzić do śmierci lub zaszkodzić czyjemuś zdrowiu. Za truciznę uważa się również źle uważony eliksir o zgubnych skutkach jego wypicia.
- Antidotum - potocznie "lekarstwo" na truciznę. Jest to środek magiczny, który powoduje odwrócenie zgubnego działania eliksirów, trucizn i złowrogich zaklęć. Najważniejszym składnikiem antidotów przeciw truciznom jest zazwyczaj bezoar.
- Niebezpieczne - w tej grupie, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się eliksiry niebezpieczne i bardzo niebezpieczne. Skutkiem ich niewłaściwej eksploatacji mogą być nieodwracalne zmiany w wyglądzie lub umyśle człowieka, różne choroby,zatrucia, a nawet śmierć. Należy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie. Należą do nich np.: eliksir mądrości, Eliksir Wielosokowy.
- Pożyteczne - w tej grupie znajdują się eliksiry, które nie zagrażają czarodziejowi i są warzone ku pomocy. Nie wyrządzają one człowiekowi szkód, a są przydatne i pomocne. Pomagają one rozwiązać różne dolegliwości, rany itp. Należą do nich np.: eliksir leczący rany, eliksir pobudzający.
Aby uwarzyć eliksir należy dobrze ustawić kociołek. Zadanie to w ogóle nie jest trudne, ale jednak niektórym sprawia trochę problemu, więc dla nich opisujemy prawidłowe ułożenie kociolka. Najpierw należy rozpalić ogień, a następnie zawiesić nad nim kociołek, starając się, by wisiał jak najprościej. Nic więcej nie trzeba robić, oczywiście prócz warzenia w nim eliksiru. Niektóre eliksiry sa bardzo pożyteczne, niektóre bardzo niebezpieczne, ale bez wzgledu na to, jaki eliksir warzycie grozi Wam niebezpieczeństwo. Można poparzyć się o kociołek albo oblać się wrzącym eliksirem, co może spowodować poparzenie skóry, powstawanie bąbli i wielu jeszcze innych niemiłych niespodzianek. Więc wszystkie eliksiry musicie warzyć pod czujnym okiem nauczyciela.
Pierwszą podstawową zasadą przyrządzania jakiegokolwiek wywaru jest znajomość pochodzenia jego składników. Dzięki temu możemy bez problemu robić eliksiry własnej roboty (ale ostrzegam, trzeba znać składniki!). Jeżeli już wiesz, czego potrzebujesz do zrobienia eliksiru i znasz pochodzenie składników, możesz przystąpić do określania ich ilości (teraz moze się przydać waga).
To wcale nie jest trudne. Musimy tylko przyjąć, ze w eliksirze musi się znaleźć dwa razy więcej produktów pochodzenia zwierzęcego niż produktów pochodzenia roślinnego (trzeba pamiętać też, że w każdym eliksirze powinna znaleźć się jakakolwiek ciecz - nawet w małych ilościach), np: do przyrzadzenia Eliksiru Energii potrzebujesz składników: zwierzęcych - sproszkowany ogon jaszczurki, dwoje oczu nietoperza, krople krwi jednorożca; roślinnych - 2 listki mandragory. W tym wywarze 2 listki mandragory ważą dwa razy mniej niż pozostałe cztery składniki. Pamiętaj o tej proporcji, kiedy będziesz przyrządzać eliksir własnej roboty; nieprzestrzeganie tej zasady może skończyć się tragicznie!
Mogłoby wydawać się to dziwne, ale w przyrządzaniu eliksirów liczy się też kolejność dodawania skladników. Najpierw powinniśmy wlać ciecz do kociołka. Następnie wrzucić mniej ważny składnik zwierzęcy, a potem roślinny (zazwyczaj jest tylko jeden, ale jeżeli jest ich wiecej wrzuć je wszystkie). Jeżeli są jeszcze jakieś mniej ważne produkty zwierzęce należy je teraz dodać (nawet jeśli byłoby ich sporo). Na samym końcu wrzucamy do naczynia najważniejszy składnik pochodzenia organicznego (zazwyczaj zwierzęcy składnik jest najważniejszy).
4. Który składnik najważniejszy? Czasami wystarczy wiedzieć, który składnik ma właściwości magiczne - ten będzie najważniejszy. Często bywa też tak, że nazwa eliksiru wiele nam mówi (np.: Eliksir Pieprzowy - wiadomo, że najważniejszy jest pieprz). Ale co zrobić, kiedy nie ma żadnych produktów o właściwościach magicznych albo jest ich więcej niż jeden, a nazwa nic nam nie mówi? Wtedy najlepiej zajrzeć do różnych ksiąg, gdzie opisuje się poszczególne składniki - tam znajdzie się odpowiedź. Czasami też najlepszym rozwiązaniem jest zapytać o to nauczyciela.
Bezoar - kamień tworzący się w żołądku kozy i lamy. Jest głównym składnikiem antidotów niweczących zgubne działania trucizn.
Kamień księżycowy - Lśniący minerał, perłowy, występujący w barwach: srebrnej, mlecznej, żółtawo-pomarańczowej, bladoniebieskiej, bezbarwny. Kamień ten jest bardzo skuteczny w leczeniu chorób kobiecych; Łagodzi ból w przypadku bólów miesiączkowych, może pomóc w trudnościach zzajściem w ciążę, szczególnie gdy wynikają one z blokad psychicznych. Dobrze jest go nosić blisko ciała w przypadku zaburzeń hormonalnych i chwiejności emocjonalnej.
Kły węża - Właściwości trujące, używany do najsilniejszych trucizn.
Jednorożec - Symbol czystości i niewinności. Krew jednorożca jak i jego sproszkowany róg mają właściwości magiczne. Jednorożec jest wcielonym pięknem. Krew jednorożca i za uniwersalne remedium na absolutnie wszystkie dolegliwości - od Czarnej śmierci po chandrę.
Krew nietoperza - Używa jej się do eliksirów służących widzeniu w ciemności. Dodawana do elksirów miłosnych, ma właściwosci wiązania ukochanej osoby.
Krew trola - Używana w eliksirach regenerujacych siły życiowe i zdrowie.
Boomslang - jadowity wąż, którego skórę używa się do Eliksiru Wielosokowego.
Czułki Szczuroszczeta - marynowane czułki używa się do roztworu przynoszącego ulgę przy ranach.
Czyrakobulwy - Roślina chodowana w cieplarniach Hogwartu. Z jej płynu - ropy, tworzy się płyn na trądzik.
Diabeł Morski - ryba morska, której oczy są składnikiem eliksiru rozdymającego.
Imbir - uprawiany w płd.-wsch. Azji. Jego kłącz zawierają olejek imbirowy. Jest składnikiem m.in. eliksiru wyostrzającego poczucie humoru.
Jeżozwierz - gryzoń o grzbiecie pokrytym kolcami, to właśnie one używane są do tworzenia eliksirów.
Mandragora - roślina, której korzeń przypomina wyglądem człowieka. Jest składnikiem eliksiru będącego antidotum na petryfikację.
Muchy siatkoskrzydłe - owad o dwóch długich wąsach i dwóch parach zielonkawych, pożyłkowanych skrzydeł. Używany do eliksiru wielosokowego.
Pijawki - składik eliksiru wielosokowego
Piołun - gorzka bylina, używana w ziołolecznictwie oraz jako przyprawa i składnik eliksirów.
Rdest ptasi - ziele o rozgałęzionych łodygach i drobnych listkach. Używana w ziołolecznictwie, leczeniu chorób płuc i jelit. Jeden ze składników eliksiru wielosokowego.
Rogi dwuroga - Dwurożec to zwierzę o dwóch rogach, z których proszek jest składnikiem eliksiru wielosokowego.
Róg i włosy jednorożca - proszek z rogu jest elementem silnych antidotów na trucizny.
Skarabeusze - chrząszcze żywiące się nawozem. Są składnikiem m.in. eliksiru wyostrzającego poczucie humoru.
Sproszkowany kręgosłup skorpeny - skorpena to jadowita ryba.
Ślaz - roślina o dużych karbowanych liściach i białoróżowych kwiatach, zawierające substancje śluzowe, uważana za środek leczniczy (składnik syropów na kaszel); składnik eliksiru wielosokowego.
Śluz gumochłonów - stworzenia przypominające dżdżownice o wielkich oślizglych gardłach. Ich śluz wykorzystuje się do zagęszczenia eliksirów.
Żabi skrzek - otoczone galaretowatą masą jaja żab składane w wodzie. Służy tez do zagęszczania eliksirów.
Tojad Żółty (Aconitum) - rodzaj z rodziny jaskrowatych ok. 300 gatunków roślin zielnych występujących na półkuli północnej. Kwiaty o bardzo charakterystycznej budowie, grzbiecistce, górna działka okwiatu wykształcona w postaci hełmu, wewnątrz którego znajdują się miodniki. Kwiaty barwne, niekiedy bardzo efektowne, zebrane w gęste kwiatostany, niektóre gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne. Tojady zawierają silnie trujący alkaloid, akonitynę, stosowany w lecznictwie. Uzyskiwana z Tojadu akonityna i wyciągi z korzenia zastosowane na skórę i śluzówki wywołują mrowienie i pieczenie a ostatecznie znieczulenie. Podane doustnie w bardzo niskich dawkach działają Przeciwgorączkowo, zwalniają akcję serca. Preparaty z bulw stosowane są jako leki w chorobach przeziębieniowych przebiegających z gorączką, jako lek o działaniu immunomodulującym (normalizujący zaburzoną funkcję układu immunologicznego), w preparatach homeopatycznych. Nalewki z bulw i akonityna używane są zewnętrznie jako leki przeciwbólowe w neuralgiach.
AKONIT - jest to taka sama roślina, co mordownik i tojad żółty
ANYZEK - wzmacnia zdolnosci w jasnowidzeniu.
BRATKI - żucie ich kwiatów zapewnia powodzenie w miłości.
CZARNA JAGODA - jej listki niweczą złe uroki.
CEBULA - dodana do kąpieli pomaga w uzyskaniu tajemnej mocy.
CYKORIA - stosowana przy rzucaniu zaklęć czyniących zło.
CYPRUS - z jego gałązek robiono rózdzki.
DYPTAM- roślina o dużych różowych kwiatach oraz owocach przypominajacych woreczki.
Jest to eliksir wspomagający nasze organy odpowiadające za zapamiętywanie różnych rzeczy, to znaczy za pamięć. Recepta: 1. 20 dag soku z imbiru, zamieszać 5 razy ze wskazówkami zegara 2. 2 duże listki Ptasiego Rdestu, mieszać 3 razy w stronę przeciwną do ruchu zegara i 1 z jego ruchem, barwa musi być lekko granatowa 3. 15 g Krwi trola, 2 razy zamieszać ze wskazówkami zegara i 2 w przeciwną, barwa stanie się zgniło zielona 4. Oko Diabła Morskiego, 10 razy w przeciwną stronę do ruchu zegara 5. Dwa kwiaty Werbeny. Potem mieszać przez cały czas aż do uzyskania blado szarego koloru wraz z wskazówkami zegara.
Jest to eliksir pozwalający na wcielenie się w osobę na jedną godzinę, której część wrzucimy do wywaru. Do uwarzenia substancji potrzebne są nie tylko rzadkie składniki, ale także wiedza magiczna na wyższym poziomie.
Sposób przyrządzenia i składniki są poniżej:
Składniki: 1. Muchy siatkoskrzydłe (duszone przez 21 dni) 2. Pijawki 3. Sproszkowany róg Dwurożca 4. Ślaz 5. Rdest ptasi 6. Skórka Boomslanga 7. Część osoby, w którą się wcielamy (np. włos)
Sposób przyrządzenia:
Do kociołka, w którym wodę doprowadzamy do stanu wrzenia, wrzucamy muchy siatkoskrzydłe, które przez okres dwudziestu jeden dni gotujemy. W tym czasie wywar mieszamy codziennie. Po trzech tygodniach, gdy muchy są już ugotowane, dodajemy ślaz(najlepiej zerwany w pełni księżyca) oraz rdest ptasi. Gotujemy dziesięć godzin. Następnie skórkę Boomslanga, sproszkowany róg Dwurożca wrzucamy do kotła i kolejny dzień gotujemy eliksir. Po upływie dnia w kociołku powinny znaleźć się dodane przez nas pijawki, następnie dokładnie mieszamy. Po 4 godzinach wkładamy "część" osoby, w którą chcemy się przemienić. Po wymieszaniu, Eliksir Wielosokowy zdatny jest do picia.
Barwa wywaru odzwierciedla najczęściej charakter człowieka, którego część jest w kotle, dlatego więc eliksir nie ma określonego koloru. Przemiana jest krótka, lecz bolesna.
Eliksir powodujący kurczenie się ludzi i zwierząt (ang. Shrinking Solution lub Shrinking Potion). Jak sama nazwa mówi, eliksir powoduje, że ludzie i zwierzęta po jego spożyciu kurczą się lub następuje zamiana dorosłego osobnika w młodego, innymi słowy odmładzanie. Źle uwarzony eliksir może stać się silną trucizną.
Składniki: korzonki stokrotki (posiekane na równe kawałeczki), suszone gigi abisyńskie (obrane ze skórki), dżdżownice (posiekane), 1 śledziona szczura, sok z pijawek.
Sposób przygotowania: Kociołek należy napełnić do połowy wodą i podgrzać. Następnie dodajemy po kolei składniki: korzonki stokrotek i 2 figi. Po chwili do wywaru wrzucamy tylko 1 śledzionę szczura oraz posiekane dżdżownice. Kiedy z kociołka zaczną unosić się delikatne opary dodajemy kolejne figi oraz wcześniej podgrzany sok z pijawek. Poprawnie przygotowany wywar powinien uzyskać jasną, jadowicie zieloną barwę.
Eliksir chroniący przed ogniem(ang. Fire Protection Potion) to mikstura używana do poruszania się w ogniu, wychodząc z tego bez szwanku. Może zapewnić ochronę przed najbardziej niebezpiecznymi i magicznymi pożogami. Po wypiciu wywołuje uczucie zimna w ciele pijącego.
Przygotowanie: 1. Napełnij kociołek wodą. 2. Pokrój wybuchowe muchomory, dodaj do kociołka i mieszaj w prawo, aż eliksir nabierze niebieskiej barwy. 3. Dodaj krew salamandry i mieszaj w lewo, póki eliksir nie nabierze zielonego koloru. 4. Dodaj proszku z brodawkolepa i mieszaj w prawo, aż eliksir stanie się czerwony.
Eliksir Wiggenowy(ang. Wiggenweld Potion) to potężny eliksir uzdrawiający. Leczy najokropniejsze choroby, goi najbardziej zaropiałe rany oraz potrafi wybudzić z snu wywołanego Wywarem Żywej śmierci. Bardzo trudny w uwarzeniu.
Składniki: - sok z grzyba horklumpa; - śluz gumochłona; - kły chropianka; - szlam z żądełek żądlibąka; - ziele mięty; - sok z wybuchowej jagody; - jeden duszony korzeń mandragory; - woda miodowa; - śluz z mózgu leniwca; - napar z księżycowej rosy; - krew salamandry; - kolce skrzydlicy; - róg jednorożca; - ziele tojadu; - kora z drzewa wiggen(magicznej odmiany jarzębiny).
Przygotowanie: 1. Nalej wody do kociołka. 2. Dodawaj krwi salamandry, aż eliksir nabierze czerwonego koloru. 3. Mieszaj, aż mikstura stanie się pomaranczowa. 4. Dalej dodawaj krwi salamandry, aż eliksir nabierze żółtej barwy. 5. Mieszaj, aż wywar stanie się zielony. 6. Dalej dodawaj krwi salamandry, aż eliksir nabierze barwy turkusowej. 7. Podgrzewaj, aż mikstura nabierze barwy indygo. 8. Dalej dodawaj krwi salamandry, aż eliskir stanie się różowy. 9. Podgrzewaj, aż wywar nabierze czerwonego koloru. 10. Dodaj pięć kolców skrzydlicy. 11. Podgrzewaj, aż eliksir stanie się żółty. 12. Dodaj kolejne pięć kolców skrzydlicy. 13. Dodajwaj śluz gumochłona, aż mikstura nabierze fioletowej barwy. 14. Mieszaj, aż eliksir stanie się czerwony. 15. Dalej dodawaj śluz gumochłona, aż wywar stanie się pomarańczowy. 16. Mieszaj, aż mikstura nabierze żółtej barwy. 17. Dodawaj wodę miodową, ąż eliksir stanie się turkusowy. 18. Podgrzewaj, póki wywar nie stanie się różowy. 19. Zmieszaj poniższe składniki w moździerzu:
- 7 kłów chropianka; - gałązkę mięty; - jeden duszony korzeń mandragory; - róg jednorożca; - gałązka tojadu; - jeden "plaster" kory z drzewa wiggen.
20. Do podanej mieszanki dodaj:
- kubek soku z grzyba korklumpa; - odrobina szlamu z żądełek żądlibąka; - odrobina soku z wybuchowej jagody; - odrobina śluzu z mózgu leniwca; - kilka kropli naparu z księżycowej rosy;
21. Otrzymaną mieszankę dodaj do eliksiru. 22. Dodawaj krwi salamandry, ąż wywar stanie się zielony.
Eliksir Spokoju(ang. Draught of Peace) to wywar, który łagodzi niepokój i pobudzenie. Jak na ironię jest to bardzo trudny eliksir, bo np. jeśli zmiesza się ze sobą zbyt duże ilości składników, można sprowadzić na kogoś bardzo głęboki sen, niekiedy nieodwracalny. Poprawnie uważony emituje srebrną parę.
Przygotowanie: 1. Nalej wody do kociołka. 2. Dodawaj sproszkowany kamień księżycowy, aż mikstura zmieni kolor na zielony. 3. Mieszaj, aż wywar stanie się niebieski. 4. Dalej dodawaj sproszkowany kamień księżycowy, aż eliksir nabierze fioletowej barwy. 5. Pozostaw na wolnym ogniu, póki wywar nie stanie się rózowy. 6. Dodawaj syrop z ciemiernika, aż mikstura zmieni kolor na turkusowy. 7. Pozostaw na wolnym ogniu, aż eliksir stanie się fioletowy. 8. Dodawaj posiekane kolce jeżozwierza, aż miksura nabierze czerwonego koloru. 9. Mieszaj, póki eliksir nie stanie się pomarańczowy. 10. Dalej dodawaj kolce jeżozwierza, póki wywar nie stanie się turkusowy. 11. Pozostaw na wolnym ogniu, póki eliksir nie nabierze fioletowej barwy. 12. Dodawaj sproszkowanego rogu jednorozca, aż wywar stanie się różowy. 13. Mieszaj, póki mikstura nie stanie się czerwona. 14. Pozostaw na wolnym ogniu, aż eliksir nabierze fioletowej barwy. 15. Dalej dodawaj sproszkowanego kamienia księżycowego, aż wywar stanie się szary. 16. Pozostaw eliksir na wolnym ogniu, póki nie nabierze pomarańczowego koloru. 17. Dalej dodawaj kolce jeżozwierza, aż mikstura stanie się biała.